Próbna ewakuacja

20.09.2024 r. o godz.9.15 w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie została przeprowadzona próbna ewakuacja uczniów oraz pracowników placówki. Celem ewakuacji było sprawdzenie stopnia przygotowania do działań w sytuacji zagrożenia np. pożarem. Ewakuacja doraźna polega na natychmiastowym przemieszczeniu osób z rejonu, w którym nastąpiło nieprzewidziane, bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia w konsekwencji katastrofy, awarii, pożaru lub innych zdarzeń. Uczestnicy ćwiczeń po usłyszeniu alarmu (przerywany dźwięk dzwonka) opuszczali budynek szkoły wyznaczonymi wyjściami. Na orliku nauczyciele opiekujący się poszczególnymi klasami składali raport odpowiedzialnym za ewakuację p. Marioli Kamińskiej i p. Andrzejowi Kowalczykowi, a odpowiedzialni dyrektorowi szkoły.

Z raportu wynikało, że wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły opuścili rejon zagrożenia. Akcja ćwiczebna przebiegała bardzo sprawnie i bez zakłóceń. Uczniowie wraz z nauczycielami bez paniki i z dużym zdyscyplinowaniem opuszczali budynki szkolne, zauważając przy tym, że nigdy do tej pory nie zaszła potrzeba rzeczywistej ewakuacji pożarowej, ale dobrze jest wiedzieć jak zachować się w takiej sytuacji. Choć przeprowadzona ewakuacja wypadła prawidłowo, miejmy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli wykorzystywać zdobytych w tym dniu umiejętności. Akcję ewakuacyjną nadzorowali st.kap. Michał Paluch z PSP we Włoszczowie oraz druhowie: Krystian Cuprian, Dominik Kasza i Karol Sobczyk z OSP w Olesznie. Koordynatorzy: p. Mariola Kamińska, p. Andrzej Kowalczyk.