Get Adobe Flash player

Apel Pamięci Majora Henryka Dobrzańskiego ps. "Hubal"

28 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy VIIIa i VIIIb Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie, wraz nauczycielami - Ryszardem Kowalczykiem i Andrzejem Kowalczykiem, na czele z panią wicedyrektor Mariolą Kamińską, wzięli udział w uroczystym Apelu Pamięci Majora Henryka Dobrzańskiego ps. "Hubal". Wydarzenie odbyło się w historycznym Szańcu Hubala koło miejscowości Anielin w powiecie opoczyńskim, w województwie łódzkim, gdzie o świcie 30 kwietnia 1940, w potyczce z Niemcami, poległ major Henryk Dobrzański „Hubal”, dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. Wraz z nim poległ jego podkomendny kapral Antoni Kossowski „Ryś”. Od kul padł również koń majora „Demon”.


Pierwszym punktem uroczystości była zbiórka pocztów sztandarowych i reprezentacji zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli, m.in. ZDZ Włoszczowa, ZPS Komorniki, ZPS Dobromierz, następnie Apel Pamięci, z udziałem Ministra Jana Józefa Kasprzyka, złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy. Ostatnim elementem spotkania było wspólne ognisko i rozmowy o historii II wojny światowej z Panem Ministrem oraz pasjonatami historii ze Stowarzyszenia RH "Jodła".
Społeczność ZPO Oleszno dziękuję za zaproszenie Ministrowi Janowi Józefowi Kasprzykowi - Szefowi Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych "Jodła" z prezesem Dionizym Krawczyńskim na czele.

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ