Get Adobe Flash player

Biwak harcerski z okazji Dnia Myśli Braterskiej w Seceminie

Harcerze z 34 Drużyny Harcerskiej z Oleszna uczestniczyli w trzydniowym biwaku z okazji Dnia Myśli Braterskiej, który odbył się w Szkole Podstawowej w Seceminie.

Dzień Myśli Braterskiej obchodzony jest 22 lutego, od 1926r. W harcerskim kalendarzu to jest bardzo ważna data, gdyż w tym dniu urodzili się założyciele ruchu skautowego z którego wywodzi się harcerstwo. Tak się złożyło, że Robert Baden-Powell urodził się 22.02.1857r. w Londynie i jego żona Olave Baden – Powell urodziła się 22.02.1889r. w Chesterield. W ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki. My natomiast, postanowiliśmy to nasze święto spędzić wspólnie z innymi druhami – harcerzami na biwaku.

W piątek po zakwaterowaniu, kolacji i apelu powitalnym odbyło się świeczkowisko. Każda drużyna miała za zadanie przedstawić w formie scenki teatralnej jedną osobę z kadry biwaku i jedną z historii harcerstwa. Odgrywane scenki mobilizowały nas do uważnej obserwacji, żeby wskazać właściwą osobę. Potem wspólnie pląsaliśmy i śpiewaliśmy harcerskie piosenki. Niespodzianką dla nas była gra nocna.

W sobotę po śniadaniu uczestniczyliśmy w grze „50” . Odpowiadaliśmy na pytania związane z ideą Dnia Myśli Braterskiej. Po wylosowaniu pytania musieliśmy odszukać schowaną na terenie szkoły kartkę, aby odczytać z niej treść wylosowanego pytania. Nie zawsze było łatwo! – ale daliśmy radę. Po obiedzie wykonaliśmy plakat - Dzień Myśli Braterskiej 2023”. Nagraliśmy krótki filmik , też oczywiście związany z tym świętem harcerzy. Pogoda przez cały prawie dzień była kapryśna, dlatego SURWIWAL odbył się na sali gimnastycznej. I tu mieliśmy dużo radości, jak niektórzy druhowie zabawnie pokonywali poszczególne punkty wyznaczonych torów przeszkód. Po kolacji obejrzeliśmy film o Andrzeju Małkowskim – twórcy harcerstwa w Polsce. I co dalej! – gra związana z życiem i działalnością Andrzeja i Olgi Małkowskich. Tym razem musieliśmy się wykazać znajomością szyfrów harcerskich, aby odczytać informacje, włączyć „wenę twórczą”, aby np. ułożyć krótką rymowankę o założycielach harcerstwa w naszym kraju. Nie mieliśmy czasu nudzić się.

A w niedzielę: śniadanko, sprzątanie, apel pożegnalny – i wyjazd do domu. Uczestnicząc w tym biwaku lepiej się poznaliśmy się, poczuliśmy radość płynącą ze wspólnego działania, zrozumieliśmy, na czym polega braterstwo. Robert Baden-Powell, Naczelny Skaut Świata w swym pożegnalnym liście do skautów napisał: "Prawdziwe szczęście znajdziecie (...) w uszczęśliwianiu innych. Spróbujcie zostawić świat troszkę lepszym, niż go zastaliście." To prawda. Warto spróbować, to nic nie kosztuje... Opiekę nad nami sprawowała nasza drużynowa - druhna Ania.

Uczestnicy biwaku

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ