Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Wycieczka pierwszaków do Gminnej Biblioteki Publicznej im. F. Raka w Krasocinie

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, uczniowie klasy I zostali zaproszeni do GBP w Krasocinie. Do biblioteki wybrali się 4 kwietnia 2022 r. wraz z wychowawczynią p. I. Kwacą oraz nauczycielem bibliotekarzem p. J. Lichosik. Uczniowie uczestniczyli w kilku ważnych wydarzeniach.
Na początku obejrzeli, wspólnie z uczniami z Zespołu Placówek Oświatowych im. rtm. W. Pileckiego w Krasocinie oraz dziećmi z Ukrainy uczącymi się w tamtejszej szkole, spektakl: „Piraci i wyspa skarbów”. Przedstawienie było inspirowane powieścią Roberta Louisa Stevensona. To historia opowiadająca o losach piratów poszukujących ukrytego skarbu. W czasie występu uczniowie usłyszeli trzy utwory zaśpiewane na żywo. Dzieci mogły również uczestniczyć w zabawach wraz z głównymi bohaterami.


Następnie zostali pasowani na czytelnika Gminnej Biblioteki Publicznej im. F. Raka w Krasocinie. Zanim to nastąpiło, p. Aneta Kowalczyk- pracownik biblioteki, pokazała przybyłym pomieszczenie biblioteki, omówiła zasady zachowania i regulamin korzystania z zasobów bibliotecznych. Uczniowie przypomnieli sobie zasady poszanowania książek. Następnie złożyli uroczystą przysięgę. Pasowania na czytelnika biblioteki dokonała p. dyrektor Magdalena Kowalczyk. Na pamiątkę tej uroczystości uczniowie otrzymali książeczkę wraz z dyplomem, zakładką i kalendarzykiem. Następnie przyszedł czas na zabawę. Młodzi czytelnicy musieli odnaleźć w bibliotece 25 pirackich flag. Na każdej fladze znajdowała się inna cyferka i literka. Pod cyframi ukryte były zagadki do rozwiązania, a z literek musieli ułożyć hasło.
To wydarzenie wpisało się w ideę promowania czytelnictwa wśród najmłodszych i stworzyło uczniom możliwość korzystania z jeszcze jednej biblioteki. Bowiem kontakt z książką to istotny element w ich rozwoju. Szczególnie tych, które samodzielnie potrafią już czytać.
Ostatnim punktem wycieczki uczniów było zwiedzenie Krasockiego Muzeum Chleba. Dzieci poznały historię słynnego wiatraka oraz narzędzia i eksponaty w nim znajdujące się. Były zainteresowane zgromadzonymi tam przedmiotami, ich przeznaczeniem, z ciekawością wysłuchały prelekcji p. kustosz - A. Pawelec, która przybliżyła im epizody z codziennego życia mieszkańców okolicznych wsi.
Uczniowie pełni wrażeń i bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia wrócili do szkoły ze świadomością, że drzwi do świata książek stoją przed nimi otworem.

Jolanta Lichosik

    

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ