Get Adobe Flash player

Czego dowiedzieliśmy się o Przedborskim Parku Krajobrazowym w ramach przygotowań do ogólnopolskiego konkursu - „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”?

W dniu 07 listopada 2016 r. uczniowie klas pierwszych i drugich Publicznego Gimnazjum w Olesznie uczestniczyli w prelekcji na temat form ochrony przyrody w Przedborskim Parku Krajobrazowym. O walorach i charakterystycznych cechach parków krajobrazowych Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych opowiadał p. Dariusz Sommerfeld – główny specjalista do spraw edukacji.

W skład OT Nadpilicznych Parków Krajobrazowych wchodzą trzy parki krajobrazowe: Przedborski PK, Sulejowski PK i Spalski PK. Nasze zainteresowanie tą formą ochrony przyrody skupiło się przede wszystkim na Przedborskim Parku Krajobrazowym. Przez Oleszno przebiega południowa granica tego Parku.

Przedborski Park Krajobrazowy powstał w 1988 r. Na podstawie zdjęć prezentowanych przez p. Dariusza Sommerfelda wywnioskowaliśmy, że PPK odznacza się dużą zmiennością budowy geologicznej i rzeźby terenu, a to z kolei wpływa na zróżnicowanie innych elementów środowiska przyrodniczego, to jest gleb, wód podziemnych i powierzchniowych, mikroklimatu, szaty roślinnej i świata zwierzęcego. W parku możemy obserwować malownicze krajobrazy, odznaczające się dużą różnorodnością i pięknymi punktami widokowymi.

Na terenie parku i jego otuliny, w miejscach gdzie zachowały się unikatowe fragmenty krajobrazu i występuje obfitość gatunkowa flory i fauny, utworzono 6 rezerwatów przyrody:

  • leśny „Bukowa Góra” chroniący stary naturalny las bukowy, porastający wapienne wzniesienie,
  • stepowy „Murawy Dobromierskie” chroniący kserotermiczne murawy pochodzenia antropogenicznego, ciekawe ze względu na rzadkość występowania w Środkowej Polsce,
  • leśny „Oleszno”, w którym poddano ochronie duży kompleks leśny zbudowany z mozaiki łęgu jesionowo - olszowego, grądu niskiego i olsu,
  • torfowiskowy „Piskorzeniec” duży rezerwat chroniący trzy zespoły przyrodnicze, w tym środowisko zarastających stawów rybackich, torfowiska typu wysokiego oraz podmokłe siedliska borowe i leśne,
  • leśny „Czarna Rózga” rezerwat chroniący las mieszany będący mozaiką olsów, grądów, boru jodłowego i bagiennego oraz łęgu,
  • w 2006 roku utworzono rezerwat leśny „Ewelinów” położony w otulinie PPK i chroniący bogatą roślinność runa lasu grądowego.

Pan Dariusz Sommerfeld pokazał na zdjęciach gatunki roślin i zwierząt objętych ochroną, zaprezentował także okazy pomników przyrody ożywionej i nieożywionej. Utrwaliliśmy sobie pojęcia z zakresu ekologii i ochrony przyrody, np. park krajobrazowy, pomnik przyrody, rezerwat przyrody, zrównoważony rozwój, sukcesja ekologiczna.

Dziękujemy Panu Dariuszowi za ciekawy i atrakcyjny sposób zaprezentowania walorów Przedborskiego Parku Krajobrazowego. W pewnych momentach tej prelekcji barwny opis chociażby rezerwatów przyrody Parku przez Pana Dariusza spowodował, że czuliśmy się tak, jakbyśmy rzeczywiście odbywali wycieczkę pieszą po tych rezerwatach.

Daria, Ola, Kasia Ola z kl. IA

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ