Get Adobe Flash player

Żywa lekcja historii w naszej szkole

Wszyscy chyba zgodzimy się ze stwierdzeniem, iż w XXI wieku nic tak nie przemawia do wyobraźni młodego człowieka jak obraz. Konsekwencją wspomnianego zjawiska jest duża popularność wszelkiego rodzaju seriali, filmów, pokazów czy wreszcie rekonstrukcji o tematyce historycznej.

Młode pokolenie jest spragnione żywej lekcji historii, w którą można by się zaangażować nie tylko intelektualnie, ale również emocjonalnie. Chcemy doświadczyć na własnej skórze uczuć, jakie mogły towarzyszyć bohaterom z naszej odległej i bliższej przeszłości.

Aby temu sprostać Zespół Placówek Oświatowych w Olesznie w dniu 9 marca 2017 r. gościł u siebie członków grupy ,,Rekonstrukto” z Lublina. Grupa ta jest nam dobrze znana, ponieważ mogliśmy już oglądać ich dwukrotnie, w pokazach pod hasłem: ,,Kultura antyku” oraz ,,Barok i sarmatyzm w Polsce”. Dziś zaprezentowali się przed nami w programie pt.: ,,Od antyku do średniowiecza”.

Zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie mogli podziwiać i przymierzyć ekwipunek rzymskiego legionisty, poznać rodzaje broni wykorzystywanej do walki z nieokrzesanymi barbarzyńcami, przygotować formację ,,żółwia” celem odparcia napaści barbarzyńskich hord. Ponadto, jako niewolnicy, mogli poznać ciemniejszą stronę cywilizacji Rzymu. Państwa, w którym istniało niewolnictwo, gdzie jeńców wojennych lub osoby sprzedane za długi określano pogardliwą nazwą "narzędzi obdarzonych ludzkim głosem”.

Niestety, jak wiemy z historii, cywilizacja rzymska upadła pod naporem "wielkiej wędrówki ludów”, które przybyły do Europy ze stepów Azji Środkowo-Wschodniej. Na jej gruzach powstały królestwa ludów barbarzyńskich, rozpoczęła się epoka średniowiecza. Dlatego też podczas pokazu nie mogło zabraknąć elementów kultury rycerskiej, jaka wykształciła się w wiekach średnich na obszarze ówczesnej Europy. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem śledzili losy młodego giermka, który po dowiedzeniu swojej odwagi, waleczności oraz wykazaniu się posłuszeństwem wobec władcy, został pasowany na rycerza herbu kaczka. Odtąd musiał przestrzegać zapisów kodeksu rycerskiego, czyli bronić majestatu władcy, wiary chrześcijańskiej oraz wdów i sierot. Chętnych do stanu rycerskiego było tak wielu, że trzeba było poddać ich wszystkich próbie miecza. Wśród najlepszych znalazła się również dziewczyna, która w nauce rycerskiego rzemiosła z powodzeniem dotrzymała kroku chłopakom. Wszyscy uczestnicy tej rywalizacji, od przedszkolaka do gimnazjalisty, zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Pokaz zakończyła sesja fotograficzna uczniów z wykorzystaniem rekwizytów, starożytnego i średniowiecznego rzemiosła wojennego. Wszyscy z niecierpliwością będziemy oczekiwać na kolejne spotkanie z ,,żywą historią”.

Zapraszamy do naszej fotogalerii

Autor: R. Kowalczyk, historyk ZPO w Olesznie

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ