Get Adobe Flash player

Dbajmy o zdrowie!

Nasza szkoła realizuje dwa programy prozdrowotne:

 • „Trzymaj Formę”- to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną,
 • „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem”. Europejski kodeks walki z rakiem zawiera 12 sposobów na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka.

Obu tym programom przyświeca ważne przesłanie - „żeby być zdrowym to profilaktycznie trzeba nam żyć”! Uczniowie klasy IV na apelu wystawili scenkę teatralną „Dbajmy o zdrowie”. Występujący doktor powiedział: „ …Nieważne bogactwa ani też sława, gdy człowiek chory i niedomaga. Właśnie zdrowie dodaje sił i energii, by przezwyciężyć wszelkie udręki!” W trakcie tego przedstawienia podano również uczniom proste zasady, których należy przestrzegać aby pielęgnować zdrowie, a mianowicie należy:

 • racjonalnie odżywiać się, czyli zjadać odpowiednią ilość i jakość pokarmu,
 • jeść produkty bogate w białko, tłuszcze i sole mineralne,
 • jeść 5 porcji warzyw i owoców dziennie,
 • pamiętać o roli witamin w naszej diecie, które znajdują się w pokarmach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. I tak:

WITAMINA A - wspaniałą jestem A witaminą, co piękną cerę daję dziewczynom! Dzięki mnie masz wzrok sokoli, daję urosnąć ci też do woli. Ale żeby mnie posiadać, trzeba mleko, jaja jadać. Zielone i żółte warzywa. I będziesz zdrowy jak ryba!
WITAMINKA B1- chcesz mieć bardzo mocne mięśnie? Sprawny mózg? Zdrowe serce? Więc B1 jest na szczęście! Chleba, mięsa, ryb jedz więcej!
WITAMINKA B2 - gdy słabną włosy i oczy, to znak, że w organizmie B2 jest brak! Jeść więcej warzyw, mleka należy, także wątróbkę! Niech mi każdy wierzy!
WITAMINKA B - ja radzę kosztować pestek słonecznika, wtedy się chorób dziąseł unika!
WITAMINKA B12- i morskie ryby spożywać trzeba, wtedy problemów z krwinkami nie ma!
WITAMINKA C - a ja z próchnicą wciąż walkę toczę! Radzę: przez cały rok jedzcie owoce! Szczególnie ważne owoce jagodowe, bo są dla zębów niezmiernie zdrowe! Mniej też słodyczy pałaszujcie, a więcej warzyw co dzień kosztujcie!
WITAMINA D- ja też buduję zęby i kości: D w żółtku, w mleku i tranie gości! Codziennie wypij choć kubek mleka! Dbaj o swój kościec! Radzę, nie zwlekaj!
WITAMINA F - dobre trawienie zapewnia witamina F! Gdy do sałatki oleju chcesz, polecam: słonecznikowy tylko bierz!
WITAMINA E - a witaminę E zjadacie właśnie w razowym chlebie i maśle, w orzechach, owocach, sałacie –I więcej czerwonych krwinek przez to macie!

 • przed jedzeniem ręce dobrze myć, bo złych bakterii wtedy nie ma!
 • dbać o higienę osobistą i najbliższego otoczenia,
 • pamiętać o ruchowych ćwiczeniach, które zapewniają dobre samopoczucie i zmniejszają ryzyko chorób serca,
 • unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (dotyczy to szczególnie dzieci). Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej,
 • unikać zachowań, które mogą prowadzić do rozwoju uzależnień od alkoholu, nikotyny i narkotyków,
 • brać udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania, np. raka jelita grubego, raka piersi, raka szyjki macicy

Nasze zdrowie w dużej mierze zależy od nas samych. Jest ono wartością, która pozwala korzystać z życia przez długie lata. Nie zapominajmy o tym!


Koordynatorzy programów:
Anna Resiak i Anna Nowicka

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ