Get Adobe Flash player

Doradca zawodowy

 

Doradca zawodowy

mgr Dorota Sitkowska

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Szkolny Punkt Informacji i Kariery

pokój nr 11 (parter budynku A)

 

Doradca zawodowy realizuje zajęcia dydaktyczne z przedmiotu "Doradztwo zawodowe" zgodnie z ramowym planem nauczania oraz Wewnątrzszkolnym Systemem Doradztwa Zawodowego. Ponadto prowadzi Szkolny Punkt Informacji i Kariery, który mieści się w pokoju nr 11 (parter budynku A).

Doradca zawodowy w szkole udziela pomocy młodzieży w wyborze kierunku dalszego kształcenia. Uwzględnia przy tym zarówno możliwości psychofizyczne, sytuację życiową jak i potrzeby rynku pracy i możliwości systemu edukacyjnego. Współpracuje z rodzicami i nauczycielami w procesie orientacji zawodowej uczniów. Wykorzystuje swoją wiedzę o szkolnictwie, zawodach, rynku pracy oraz technicznych środkach przekazywania informacji zawodowej.

Wspólnie ze swoimi klientami (uczniami) dokonuje przeglądu ich zainteresowań, umiejętności, uzdolnień, cech osobowych i możliwości fizycznych. Może sugerować, jaką wybrać szkołę, jako kolejny etap kształcenia. Doradcy zawodowi mogą także w razie potrzeby stosować testy, ankiety, kwestionariusze, które pomagają uczniom poznać samego siebie i podjęć bardziej świadomie decyzję, co do dalszego etapu kształcenia.

 

Jaka jest rola doradcy zawodowego?

 

- pomaganie w podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowych,

- udzielanie porad i konsultacji indywidualnych uczniom i uczennicom,

- organizowanie zajęć grupowych, w tym spotkań informacyjnych, warsztatów, pogadanek,

- diagnozowanie predyspozycji zawodowych,

- gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji o zawodach i rynku pracy,

- wspieranie młodzieży w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej.

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ