Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Internet - vademecum dla rodzica

Coraz młodsze dzieci zaczynają korzystać z internetu. Poszukują w ten sposób rozrywki - gier, muzyki lub kontaktu z kolegami ze szkoły. Trzeba jednak uważać, bo w wirtualnym świecie na naszą pociechę czyha wiele zagrożeń.

Nad bezpieczeństwem najmłodszych w Internecie powinni czuwać przede wszystkim rodzice. Anonimowość rozmówców, a także naiwność dzieci i ich brak świadomości zagrożenia często wykorzystują wirtualni przestępcy.

W sieci najmłodsi mogą zetknąć się nie tylko z treściami pornograficznymi, ale również z cyberprzemocą, rasizmem, ksenofobią, czy drastycznymi zdjęciami. Do tego dochodzi uwodzenie dzieci przez pedofilów działających w cyberprzestrzeni. Jeśli dziecko korzysta z serwisów umożliwiających bezpośrednią komunikację typu czat, czy komunikatory, wówczas może stać się potencjalną ofiarą przestępstwa.

Jak chronić dziecko w sieci ?

  • Przede wszystkim dużo rozmawiaj z dzieckiem i tłumacz, jakie zagrożenia można spotkać w sieci. Nie unikaj trudnych tematów i pytań. Uświadom dziecko, że nie wolno nieznajomym podawać danych osobowych.
  • Jeśli twoje dziecko padnie ofiarą przestępstwa internetowego, natychmiast zgłoś tę sprawę odpowiednim służbom.
  • Staraj się odkrywać Internet wraz z dzieckiem. Wskaż strony, z których mogą korzystać pociechy i zrób ich listę.
  • Zapoznaj dziecko z zasadami użytkowania i podstawowymi zasadami bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu. Często powtarzaj, że nie można ufać osobom poznanym przez Internet. Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach, jakie mogą czyhać w sieci i doradzaj, w jaki sposób ich unikać.
  • Ostrzegaj, by dziecko w rozmowach z nieznajomymi nie podawało swoich danych osobowych. Wytłumacz dziecku, z jakimi konsekwencjami może się to spotkać. Ustal, by nigdy nie podawało przypadkowym osobom imienia, nazwiska, adresu oraz numeru telefonu.
  • Uświadom dziecko, by nie umawiało się na spotkania aranżowane przez Internet. Jeśli już dziecko umówi się z wirtualnym przyjacielem, to może się z nim spotkać wyłącznie po uzyskanej zgodzie rodziców i zawsze w towarzystwie dorosłych lub kilku przyjaciół.
  • Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ, czyli Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie.

Pomocą może Ci służyć szkoła Twojego dziecka jak również "Vademecum dla rodziców - Komputer i Internet w domu" - wspólna publikacja Biura Rzecznika Praw Dziecka i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Jest to kompleksowy poradnik dla rodziców, w którym znajdziemy mniej i bardziej zaawansowane informacje o komputerach stacjonarnych, programach komputerowych, zagrożeniach i szansach płynących z korzystania z sieci Internet i nie tylko.

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ