XXII Ogólnopolski Dzień Owada

Uczniowie klasy V i IV pod opieką p. Andrzeja Kowalczyka i p. Brygidy Jasnos uczestniczyli w XXII Ogólnopolskich Dniach Owada pt: „Owady piękne i różnorodne” zorganizowanych przez Uniwersytet Rolniczy  w Krakowie. Głównymi atrakcjami podczas Dni Owada były: wystawy żywych owadów krajowych i egzotycznych, pokaz żywych motyli, owady wodne, koprofagi, rośliny i zwierzęta owadożerne, fotografia entomologiczna, biżuteria entomologiczna,  Ekohotele – warsztaty z tworzenia domków dla owadów, owadzie witraże, zabawy oraz zajęcia plastyczne dla dzieci, mikroskopy z preparatami, ule pokazowe, seanse filmów entomologicznych malowanych piaskiem, owady spożywcze. Fascynujący świat owadów nie był jedynym celem naszej wycieczki. W drodze do Krakowa zwiedziliśmy także Ojcowski Park Narodowy: Zamek w Pieskowej Skale oraz wapienną skałę zwana Maczugą Herkulesa, Czarcią Skałą lub Sokolicą. Następnym obiektem naszego zwiedzania była Jaskinia Łokietka - położona ok. 125 m nad dnem Doliny Sąspowskiej- największej spośród wszystkich jaskiń na terenie parku.

Z tą jaskinią wiąże się legenda o Władysławie Łokietku, który schronił się w niej przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Legenda głosi, że życie uratował mu wówczas pająk, który zasłonił otwór jaskini pajęczyną, wprowadzając ścigających w błąd.  Pamiątką po tym wydarzeniu są nazwy jaskini oraz poszczególnych jej komór, a także brama w kształcie pajęczej sieci, która zamyka jej wejście. Podziwialiśmy również kaplicę „Na Wodzie” pod wezwaniem św. Józefa Robotnika, która jest zabytkowym drewnianym obiektem sakralnym. Będąc w Krakowie nie mogliśmy pominąć najbardziej charakterystycznych zabytków dawnej stolicy Polski. Obejrzeliśmy słynny Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim, romański kościół św. Andrzeja oraz pierwszy barokowy kościół św. Piotra i Pawła oraz zabytkowy Rynek Krakowski. Wycieczkę do Krakowa uważamy za bardzo ciekawą i atrakcyjną. Za rok na pewno z przyjemnością będziemy chcieli uczestniczyć w tej wspaniałej wyprawie.