Majowe święta

10 maja 2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wzięli w niej udział uczniowie szkoły podstawowej i klas „0”, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły. Klasa IV pod kierunkiem p. Jolanty Lichosik oraz p. Brygidy Jasnos zaprezentowała montaż słowno - muzyczny przypominający o majowych wydarzeniach. Początek tego miesiąca to trzy ważne daty w kalendarzu. 1 maja obchodziliśmy Święto Pracy, 2 maja to Święto Flagi, zaś 3 maja świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święta te obligują nas podkreślania dumy z symboli narodowych. Tak więc „Mazurek Dąbrowskiego”, flaga biało-czerwona, Orzeł Biały i poczet sztandarowy szkoły były obowiązkowymi elementami akademii.

Uczniowie klasy czwartej zabrali publiczność na wędrówkę przez historię Polski i pokazali jakdoniosłym wydarzeniem było uchwalenie konstytucji w dniu 3 maja 1791 roku. Wsparły ich dzieci z klas II śpiewem piosenek o charakterze patriotycznym, które ćwiczyły pod kierunkiem p. Teresy Siwek, p. Barbary Mulewicz, p. Emilii Czapli, która przygotowała też dekorację do przedstawienia. Uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej było świętem wolności i radości. Już nasi przodkowie rozumieli, co znaczy wolność, naród, ojczyzna. Pojęcia te są równie ważne dla współcześnie żyjących Polaków, stąd też tak uroczyście świętujemy każdą rocznicę dotyczącą historii naszego kraju.

Jolanta Lichosik