Wystawa fotografii rekonstrukcyjnej w 160. Rocznicę Powstania Styczniowego

Na zaproszenie dyrektora Rafała Pacanowskiego 15 marca 2023 r. w naszej szkole zagościła wystawa autorstwa Grzegorza Szymańskiego z Leśnicy k. Małogoszcza. Inspiracją wydarzenia jest 160. rocznica wielkiego zrywu narodowowyzwoleńczego z lat 1863-1864. Ekspozycja została przygotowana w oparciu o wspomnienia z pamiętników powstańców styczniowych. W ramach pokazu prelegent snuł pasjonujące opowieści o przebiegu powstania w najbliższym rejonie i losach okolicznych powstańców. Na wystawie zobaczyć można było wiele cennych i ciekawych eksponatów m.in: fotografie rekonstrukcji historycznej traktującej o powstaniu, umundurowanie, broń i wyposażenie powstańców, XIX wieczne przyrządy gospodarstwa domowego, sztandary, proporce, wzory pieczęci.

Autor wystawy podkreśla, że wszystko jest inscenizowane z największą starannością i stanowi odbicie rzeczywistości z lat nadziei i walki, 1861-1864, gdzie w grę wchodzą liczne czynniki, pośród których najważniejszym jest dokumentowanie i utrwalanie historii ważnych powstańczych faktów i wydarzeń, ale również zaznajomienie dzieci i młodzieży z historią ich najbliższej okolicy.