Spotkanie z Ratownikiem Medycznym

19 stycznia 2023 r. już po raz kolejny w naszej szkole odbyło się spotkanie z Ratownikiem Medycznym Zespołu Opieki Medycznej we Włoszczowie p. Łukaszem Gawęckim. Tym razem w spotkaniu zorganizowanym przez p. Zdzisławę Kowalczyk, p. Alicję Zawada oraz p. Andrzeja Kowalczyka, uczestniczyli uczniowie z klas 4 - 8. Ratownik w ciekawy sposób zapoznał zebranych na czym polega jego codzienna praca jako ratownika, przypomniał numery alarmowe używane tylko w nagłych wypadkach i prawnego obowiazku niesienia pomocy innym w potrzebie. Zapoznał również z wieloma technikami udzielania pierwszej pomocy, jak i kiedy powinniśmy udzielić pomocy poszkodowanej osobie, ułożenia jej w bezpiecznej pozycji bocznej jeśli oddycha samodzielnie i procedur pomocy, kiedy poszkodowany nie oddycha samodzielnie. Po wysłuchaniu wielu ciekawych informacji i instrukcji resuscytacji uczniowie z zapałem przystąpili do samodzielnych praktycznych ćwiczeń na fantomach. Ćwiczyli i liczyli uciski (30) i wdechy (2) pod czujnym okiem pana Ratownika i nauczycieli.

Na zakończenie nasz gość z rąk dyrektora szkoły p. Rafała Pacanowskiego otrzymał specjalne podziękowanie, a wszyscy uczestnicy podziękowali p. Łukaszowi za cenną lekcję gromkimi brawami. Pamiątkowe zdjęcie uczestników i organizatorów zakończyło ten wspaniale i z pożytkiem spędzony czas.