Get Adobe Flash player

Trzydniowa wycieczka do Zakopanego w ramach projektu ,,Poznaj Polskę "

Uczniowie klas: IV i V Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie byli uczestnikami wycieczki zorganizowanej w ramach projektu ,,Poznaj Polskę ".
W pierwszym dniu mieli okazję być w Muzeum Zegarów im. Przypkowskich w Jędrzejowie, w którym zobaczyli zegary słoneczne i inne typy zegarów od XVI do XX wieku (np. zegary wodne, klepsydry, świece zegarowe), w tym wiele dzieł o wielkiej wartości artystycznej, pochodzących z najlepszych warsztatów Europy.
Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się w kierunku Krakowa- do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach, przy klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, a potem do w Muzeum Lotnictwa w Krakowie, gdzie zgromadzone są eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Muzeum Lotnictwa jest na ósmym miejscu listy najlepszych muzeów lotnictwa na świecie.
Po przybyciu do pensjonatu w Zakopanem, zjedzeniu pysznego posiłku i krótkim odpoczynku przyszła pora na ognisko, śpiewy i pieczenie kiełbasek. Zabawom nie było końca- mimo zmęczenia i niewyspania.
W kolejnym – drugim – dniu wycieczki projektowej czekało na uczniów mnóstwo wrażeń i wyzwań, ale wszyscy dali radę, tym bardziej, że pogoda była jak ,,na zamówienie".

Najpierw uczniowie udali się do Centrum Edukacji Przyrodniczej. Centrum realizuje działalność edukacyjną poprzez wystawy czasowe o tematyce związanej z Tatrami i ochroną przyrody, projekcje filmów przyrodniczych, sprzedaż wydawnictw oraz organizację zajęć dydaktycznych, konkursów i prelekcji. Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN to najnowocześniejszy tego typu obiekt w naszym regionie. W środku znajduje się kino 4D, największa w Polsce makieta Tatr, sala odkryć i wiele innych atrakcji. Spacer edukacyjny po ośrodku zajął około godziny, podczas której zwiedzający z pewnością się nie nudzili . Pierwszym punktem wycieczki była największa w Polsce makieta Tatr. Kolejny etap spaceru to bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy – tym razem narratorami są tatrzańskie zwierzęta. Uzupełnieniem ekspozycji były filmy przyrodnicze, które prezentowały tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. W trakcie zwiedzania można było zajrzeć także do jaskini. Bardzo przypomina prawdziwą, jest tak samo chłodna, sączy się w niej woda. Można w niej posłuchać o tym, co się dzieje w tatrzańskich podziemiach, kto w nich mieszka i dlaczego.
Uczniowie zdobyli również wiedzę dotyczącą zasad ochrony przyrody, obejrzeli krótkie filmy, na przykład o tym, dlaczego w Parku nie ma koszy na śmieci, czemu nie wolno dokarmiać zwierząt, czy kornik jest wrogiem, czy sprzymierzeńcem i wiele innych.
Następnym punktem wycieczki była piesza wędrówka pod Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza. To popularna skocznia narciarska znajdująca się na stoku góry Krokiew w Zakopanem. Znają ją wszyscy ci, którzy interesują się skokami narciarskimi i nie tylko. Wielka Krokiew jest największą skocznią narciarską w naszym kraju oraz jednym z dwóch dużych obiektów tego typu na terenie Polski. Potem wycieczkowicze przeszli trasę: Drogę pod Reglami do Doliny Strążyskiej aż do wodospadu Siklawica. Dolina znajduje się w Tatrach Zachodnich i jest ulokowana bardzo blisko samego Zakopanego, dlatego też cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Nazwa doliny pochodzi od słowa strąga, które w gwarze podhalańskiej oznacza rodzaj zagrody przeznaczonej do dojenia owiec. Z kolei nazwa wodospadu Siklawica nawiązuje do Siklawy w Dolinie Pięciu Stawów, choć był też również nazywany Siczącą, czy też Siczawą. Wodospad składa się z dwóch fragmentów – ściany górnej wysokiej na 10 metrów oraz dolnej, sięgającej 13 metrów. Pomiędzy ścianami znajduje się niewielka półka skalna, w której od impetu wody powstał kocioł eworsyjny. Wodospad jest bardzo przyjemny i wart dołożenia dodatkowych kilkunastu minut. Wszyscy byli zachwyceni jego widokiem.
Panoramę Tatr zwiedzający obejrzeli ze szczytu Gubałówki, na który wjechali kolejką linową. Gubałówka to masyw w Paśmie Gubałowskim ograniczający od północy Rów Zakopiański (stanowiący część Rowu Podtatrzańskiego), w którym mieści się Zakopane. Od północy opada łagodnie ku wioskom takim jak Ząb, Suche, Nowe Bystre, Dzianisz. Z grzbietu na południe roztacza się wspaniały widok na Zakopane oraz część łańcucha Tatr, m.in. Czerwone Wierchy, Giewont, Kasprowy Wierch, Świnicę, Koszystą i fragment Tatr Bielskich. Dawniej południowe zbocze Gubałówki było mekką narciarzy. Tutaj uczniowie wraz z opiekunami zachwyceni cudnymi widokami zrobili przepiękne pamiątkowe zdjęcia. 27 tysięcy kroków pokazało, jak bardzo dużo widzieli. Uczestnicy projektu ,,Poznaj Polskę” zmęczeni , ale szczęśliwi wrócili do pensjonatu, na posiłek i zasłużony odpoczynek.
W trzecim dniu wycieczki uczniowie zwiedzili Muzeum Karola Szymanowskiego w wilii Atma. W zakopiańskiej willi Atma mieści się jedyne na świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego (1882-1937). Ten największy po Fryderyku Chopinie polski kompozytor od wczesnej młodości chętnie przebywał w Zakopanem, a pod koniec życia osiadł tam na stałe, zamieszkując w willi przy ul. Kasprusie. Będąc w tym muzeum uczniowie zdobyli podstawowe informacje o życiu i twórczości kompozytora, ukazujące jego kontakty z Zakopanem i folklorem Podhala, zobaczyli zachowane po nim rzeczy osobiste, a także rekonstrukcję gabinetu Karola Szymanowskiego.
Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Stylu Zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza w willi Koliba. Tu uczniowie zobaczyli zakopiański styl architektoniczny i poczuli klimat końca XIX wieku. Willa Koliba z Zakopanem i mieszczące się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego znajduje się przy ulicy Kościeliskiej, na której góruje swoim wyglądem. Choć jest to najstarsza ulica w mieście, to sama willa jest pierwszym domem w stylu zakopiańskim. Zaprojektował ją Stanisław Witkiewicz, który postanowił w ten sposób podkreślić, że Polacy mają własne góry i własny styl.
Finalnym punktem dnia było zwiedzanie Zakopanego, m.in Krupówek- reprezentacyjnej ulicy Zakopanego położonej w centrum miasta. Swoją nazwę zawdzięcza polanie, na miejscu której powstała. Z Krupówek można było obserwować znajdujący się nieopodal Giewont. Tu był czas na posiłek i zakupienie ostatnich pamiątek z tej wyjątkowej wycieczki.
. Wszystko co dobre, szybko się kończy. Wyjazd uczniów klas: IV i V w ramach projektu „Poznaj Polskę” niestety dobiegł końca. O godzinie 21.00 zmęczeni, ale szczęśliwi i bogatsi o wiele cennych informacji uczestnicy projektu wrócili do Oleszna.

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ