Get Adobe Flash player

Wizyta w Sądzie Rejonowym we Włoszczowie

W dniu 18 października uczniowie klas VIII w ramach przedmiotu doradztwo zawodowe odwiedzili siedzibę Sądu Rejonowego we Włoszczowie pod opieka nauczycieli: p. Marioli Kamińskiej i p. Ryszarda Kowalczyka. Młodzież uczestniczyła w prelekcji na temat zasad funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, którą przeprowadziła sędzia Sądu Rejonowego we Włoszczowie Pani Monika Kołdon-Sobańska. Uczniowie zostali zapoznani ze strukturą sądownictwa, poznali podstawowe zasady funkcjonowania instytucji wymiaru sprawiedliwości i pracy sędziego. Obejrzeli salę rozpraw, cele przeznaczone dla osób pozbawionych wolności oraz pokój przesłuchań małoletnich.

Dowiedzieli się o rozprawach sądowych, różnicach w togach w zależności od wykonywanego zawodu prawniczego, rodzajach orzekanych kar, odpowiedzialności karnej nieletnich, różnicy między czynem karalnym a przestępstwem.
Pani Sędzia użyczyła również własnej togi i łańcucha z wizerunkiem orła uczniom, którzy chcieli zasiąść przy stole sędziowskim i poczuć się w roli sędziego. Inni uczniowie wcielili się w rolę prokuratora, oskarżonego i jego obrońcy oraz świadków i biegłego.
Z uwagi na trwający „Międzynarodowy Tydzień Mediacji 2022 r.” zostały wyjaśnione kwestie związane z mediacją oraz sposobem rozwiązywania problemów. Dziękujemy serdecznie Pani Sędzi za możliwość wzięcia udziału w tej atrakcyjnej lekcji oraz przekazanie wielu ciekawostek dotyczących pracy w instytucjach wymiaru sprawiedliwości

 

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ