Podsumowanie XXX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: „Przejrzyj na oczy”

W tym roku wolontariuszki z Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie zebrały –  2 842,28 zł.. Koordynatorem tej akcji w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie była 34 Drużyna Harcerska. Od początku działamy w obrębie Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy Domu Kultury we Włoszczowie.

Czterech wolontariuszy w składzie: Maja Budzynowska, Mikołaj Gacia, Małgorzata Kowalczyk i Kinga Koźmińska kwestowało przy Kościele Parafialnym w Olesznie.
     Aby dobrze pełnić swoją funkcję, wolontariusze w czwartek – 27.01.2022r.  uczestniczyli w odprawie zorganizowanej w Domu Kultury we Włoszczowie, podczas której:

- zastali zapoznani przez policjantkę -  mł. asp. Monikę Jałochę z zasadami bezpiecznego kwestowania, oraz zachowania się w sytuacjach zagrożenia, np. w razie napadu. Policjantka wyraźnie podkreśliła że w tym dniu bezpieczeństwo wolontariuszy jest najważniejsze, bo to życie i zdrowie są wartościami nadrzędnymi,

- Pani Ewa Ślęzak poinformowała o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa w trakcie trwającej pandemii,

- odebrali identyfikatory, puszki i serduszka oraz maseczki - spakowane w mini plecaczki z logiem mBanku.

Ponadto wolontariusze zapoznali się  z „Regulaminem Wolontariusza 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.
  Od samego rana w niedzielę tj. 30 stycznia 2022r. trafiało do puszek mnóstwo monet
i banknotów. Każdy kto ofiarował swój symboliczny „grosik”, otrzymał pamiątkowe serduszko.
     Po skończeniu kwestowania ok. godziny 16:00, puszki zostały odwiezione do Sztabu
we Włoszczowie. Po przeliczeniu ich zawartości okazało się, że nasi wolontariusze zebrali – 2 842,28 zł.
 Puszki  poszczególnych wolontariuszy zawierały:

• Mikołaj Gacia   -  972,70 zł.
  • Małgorzata Kowalczyk   -  727,03 zł.
  • Maja Budzynowska - 666,54 zł.
  • Kinga Koźmińska  -  476,01 zł.

Na taką zawartość naszych puszek miały wpływ  datki mieszkańców zebrane tego dnia
w trakcie kwesty. Zebrane przez nas pieniądze jak wynika z informacji Głównego Sztabu, zostaną przeznaczone  na zakup nowoczesnego sprzętu  dla oddziałów ośrodków okulistyki dziecięcej.  Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia. Specjaliści z zakresu okulistyki informują, że trafiają do nich dzieci z pogarszającą się ostrością wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazami, anomaliami rozwojowymi i nowotworami. Okuliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli tę akcję. W tym dniu „bardzo wietrznym i deszczowym” jeśli chodzi o zjawiska pogodowe, szczególnie dziękujemy za zjednoczenie się w czynieniu dobra dla tych, którzy go potrzebują.
To, że Orkiestra działa i to z tak dużą skutecznością, to oczywiście zasługa wszystkich darczyńców, to efekt każdego grosza wrzuconego do puszki. Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI wszystkim darczyńcom. Opiekę nad wolontariuszami z naszej szkoły pełniła:  p. Anna Resiak.

Wolontariusze z Oleszna