PRÓBNA EWAKUACJA W ZESPOLE PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W OLESZNIE

29 października 2015r. o godz. 9:00 w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie została przeprowadzona próbna ewakuacja uczniów oraz wszystkich pracowników szkoły. Celem ewakuacji było sprawdzenie stopnia przygotowania do działań w sytuacji zagrożenia np. pożarem.

Ewakuacja doraźna polega na natychmiastowym przemieszczeniu osób z rejonów, w których nastąpiło nieprzewidziane, bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia w wyniku  katastrofy,  awarii,  pożaru lub innych zdarzeń.

Organizatorzy - liderzy Klubu 4 H opracowali i przedstawili społeczności szkolnej plan przebiegu próbnej ewakuacji w  Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie. Uczestnicy ćwiczeń po usłyszeniu alarmu (przerywany dźwięk dzwonka  i sygnał głosowy) wyjściami awaryjnymi opuszczali budynek szkoły. Na placu przed szkołą nauczyciele sprawujący opiekę nad poszczególnymi klasami składali raport organizatorom ewakuacji - p. Marioli Kamińskiej i p. Andrzejowi Kowalczykowi, ci natomiast dyrektorowi szkoły - p. Zofii Marcinkowskiej. Z raportu  wynikało, że wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły opuścili rejon zagrożenia.

Akcja ćwiczeniowa przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Uczniowie pod opieką nauczycieli bez paniki i z dużym zdyscyplinowaniem opuszczali pomieszczenia szkolne. W Zespole Placówek Oświatowych  nigdy do tej pory nie zaszła potrzeba rzeczywistej ewakuacji pożarowej, musimy jednak być czujni i przygotowani na taką ewentualność.

Obyśmy nigdy nie musieli wykorzystywać zdobytych w tym dniu umiejętności.

Liderzy Klubu 4 H- Mariola Kamińska, Andrzej Kowalczyk