Udział w święcie patriotycznym związanym z obchodami 75 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową

W niedzielę, tj. 30 kwietnia 2017 r. we Włoszczowie odbyły się uroczystości związane z obchodami 75 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej
w Armię Krajową. W tej uroczystości naszą społeczność szkolną reprezentował poczet sztandarowy w osobach: chorąży – Hubert Marcinkowski i asysta – Oliwia Kowalczyk i Zuzanna Kowalczyk. 34 Wielopoziomową Drużynę Harcerską przy Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie reprezentowały druhny: Marta Jasnos, Aleksandra Lichosik.

Nasze harcerki pełniły wartę w trakcie Mszy Św. przy pomniku dowódców Armii Krajowej: gen. „Grota” Stefana Roweckiego” i gen. „Niedźwiadka” Leopolda Okulickiego, a potem przy pomniku braterstwa broni Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich na Placu Majora Mieczysława Tarchalskiego.
Opiekę nad uczniami i harcerzami z naszej szkoły sprawowali: p. Anna Resiak i p. Ryszard Kowalczyk.

ŚZŻAK Koło AK w Olesznie reprezentował poczet sztandarowy w składzie: chorąży – Jan Mazur i asysta – Czesław Kowalczyk.

Uroczystość przebiegała według harmonogramu:

1. Msza Święta w Kościele Parafialnym pw. WNMP we Włoszczowie w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 27 i 74 p.p. Armii Krajowej oraz żołnierzy innych formacji zbrojnych walczących z niemieckim okupantem.
  2. Złożenie wiązanek kwiatów na symbolicznym grobie – pomniku dowódców Armii Krajowej: gen. „Grota” Stefana Roweckiego” i gen. „Niedźwiadka” Leopolda Okulickiego.
  3. Przemarsz pocztów sztandarowych i zaproszonych gości pod pomnik braterstwa broni Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich na Plac Majora Mieczysława Tarchalskiego:
  • powitanie gości – p. Paweł Ameryk – członek ŚZŻAK Koło we Włoszczowie,
  • przemówienia zaproszonych gości - głos zabrali: p. Bartłomiej Dorywalski – doradca wojewody, który odczytał list od wojewody świętokrzyskiego p. Agaty Wojtyszek oraz burmistrz Włoszczowy – p. Grzegorz Dziubek,
  • apel poległych odczytał druh Ochotniczej Straży Pożarnej we Włoszczowie,
  • złożenie wieńców i kwiatów przy pomniku.

Dziękujemy p. Łukaszowi Karpińskiemu za zorganizowanie nam dowozu na uroczystości we Włoszczowie samochodem Ochotniczej Straży Pożarnej
w Brygidowie.