71 rocznica bitwy pod Chotowem
"Pomnik w Chotowie i cmentarz w Olesznie z pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej i kwaterami poległych żołnierzy to kotwice pamięci. Oby Dobry Bóg sprawił, by przyszłe pokolenia nie zapomniały…”
Zdzisław Rachtan "Halny"
18 października w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie odbyły się uroczystości upamiętniające 71 rocznicę bitwy pod Chotowem. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się na cmentarzu parafialnym w Olesznie, gdzie spoczywa siedmiu poległych uczestników bitwy pod Chotowem. Tu także znajduje się pomnik Armii Krajowej oraz symboliczny grób majora Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego „Nurta”.
Pod przewodnictwem ks. prefekta Jarosława Kowala wszyscy obecni pomodlili się w intencji poległych i żyjących żołnierzy AK- uczestników walk pod Chotowem. Następnie odbyła się ceremonia składania wiązanek kwiatów przez delegacje: Zarządu Głównego Środowiska Zgrupowań Partyzanckich ,,Ponury- Nurt” ze Starachowic, Zarządu Okręgu ŚZŻAK w Kielcach z prezesem majorem Zbigniewem Mielczarkiem, ŚZŻAK- koło w Olesznie, ŚZŻAK- koło we Włoszczowie, ŚZŻAK- koło w Łopusznie, ŚZŻAK- koło w Radomsku, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych ,,Jodła”, Urzędu Pełnomocnika do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Kielcach w osobie Karola Fijałkowskiego, Starostwa Powiatowego we Włoszczowie, Urzędu Gminy w Krasocinie, Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie, Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie.
Następnie przy asyście orkiestry dętej OSP z Oleszna wszyscy udali się na uroczystą mszę świętą do kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olesznie. Mszę świętą celebrowaną przez ks. proboszcza Jacka Szymańskiego, oprócz orkiestry, uświetnił także miejscowy Zespół „Melodia”.
Kolejnym punktem uroczystości była akademia połączona ze ślubowaniem uczniów klasy pierwszej Publicznego Gimnazjum w Olesznie. Tę część swoją obecnością zaszczyciła Świętokrzyski Kurator Oświaty p. Małgorzata Muzoł. W nastrój zadumy wprowadziła widzów prezentacja multimedialna nawiązująca do tragicznych wydarzeń września 1939 roku. Po czym chłopcy i dziewczęta wierszem i pieśnią przenieśli nas w świat wojny, grozy, bólu i cierpienia. To ich rówieśnicy z 1944 roku świadomi śmierci żegnali się i szli w bój o wolną Polskę, a jedynym ich pragnieniem było to, by pozostać w pamięci pokoleń.
Po wzruszającej części artystycznej odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej Publicznego Gimnazjum w Olesznie. Rotę ślubowania wygłosiła Pani dyrektor Zofia Marcinkowska, a ceremonię uświetniło wręczenie pamiątkowych dyplomów przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty - p. Małgorzatę Muzoł, która w ciepłych słowach podziękowała za udany występ uczniów naszej szkoły i pielęgnowanie patriotycznych tradycji.
Na zakończenie uroczystości Prezes Zarządu Okręgu ŚZŻAK w Kielcach, major Zbigniew Mielczarek dokonał dekoracji sztandaru Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie pamiątkowym medalem, a Pani Anna Resiak – wicedyrektor ZPO w Olesznie i jednocześnie prezes ŚZŻAK - Koło w Olesznie otrzymała pamiątkowy dyplom uznania za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Jak corocznie dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem w Chotowie. Dużą niespodziankę sprawił swoją obecnością ostatni żyjący uczestnik bitwy pod Chotowem p. Bolesław Ciesielski, pseudonim „Farys II”. We wzruszającym wystąpieniu nawiązał do trudnych chwil głodu i chłodu partyzanckiego życia oraz o pomocy, jaką nieśli im okoliczni mieszkańcy, a wśród nich nieżyjący już p. Henryk Foltyn z Oleszna.
Podobnie, jak na cmentarzu w Olesznie, uczestniczące w uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Orkiestra dęta zagrała „ Mazurka Dąbrowskiego” , a Zespół „Melodia” w leśnej scenerii dał koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich.
Ostatnim akcentem było wspólne spotkanie przy ognisku i pieczenie kiełbasek.
Sponsorzy uroczystości:
- Starostwo Powiatowe we Włoszczowie.
- Urząd Gminy w Krasocinie.
- Łukasz Piwowarczyk, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ,,Skrętka”, Bukowa.
- Robert Guca, Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe ,,Mir”, Kielce.
- Cezary Piech, Trans- Bus, Włoszczowa.
- W. Kruszewski, A. Saniewska, Przetwórstwo Owoców i Warzyw ,,Lasek".
- Ewa i Krzysztof Jerczyńscy, Kołoniec.
- Jan Stępień, Oleszna.
- Ochotnicza Straż Pożarna w Chotowie.
- Zespół ,,Melodia” z Oleszna.
Tekst i zdjęcia: ZPO Oleszno
Więcej zdjęć z uroczystości w naszej Fotogalerii
Przeczytaj również: "Jeśli my zapomnimy! Kamienie wołać będą!"