Get Adobe Flash player

Wielkie czytanie w Olesznie

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”

Wisława Szymborska

Przytoczone słowa noblistki stały się inspiracją  do zorganizowania przez p. Teresę Siwek i  p. Jolantę Lichosik w dniu 17 września 2015 roku ogólnoszkolnej i środowiskowej biesiady czytelniczej pod hasłem „Wielkie czytanie w Olesznie”. Jej celem było podniesienie poziomu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie kultury języka polskiego, zachęcanie rodziców do głośnego czytania dzieciom oraz integracja środowiska lokalnego.

Nasza szkoła, wychodząc naprzeciw różnorodnym ogólnopolskim  inicjatywom czytelniczym, zorganizowała własną akcję czytelniczą, zapraszając do głośnego czytania dzieciom wielu znakomitych gości. Wśród nich znaleźli się: zastępca wójta gminy Krasocin - p. Jacek Sienkiewicz, kierownik ZOPO - p. Irena Kuśmierczyk, ksiądz prefekt Jarosław Kowal, radna gminy p. Lucyna Ziętara, sołtys Oleszna - p. Małgorzata Skwarek, zespół ludowy „Melodia”. Licznie przybyły dzieci i młodzież, a także rodzice i nauczyciele.
Prowadząca imprezę -  p. T. Siwek wielokrotnie podkreślała, jak ważna w życiu człowieka jest książka. To źródło wzruszeń, wrażeń oraz przeżyć. Dobra książka, czytana na głos, przynosi radość zarówno dzieciom jak i dorosłym, potrafi budować pomost pomiędzy pokoleniami. Tak było w przypadku naszej uroczystości.

Głośne czytanie dzieciom rozpoczęła pani dyrektor Zofia Marcinkowska wierszem Jana Brzechwy pt.  „Sum”, którym zachęcała nie tylko do czytania, ale także do nauki matematyki.

Bardzo emocjonalne było wystąpienie pana Jacka Sienkiewicza, który we wzruszających słowach przywołał wspomnienia o swym dzieciństwie i dziadku, który  uczył go wierszy. Właśnie utwór przekazany przez dziadka pt. „Chrystus i dzieci” autorstwa Marii Konopnickiej wszyscy zgromadzeni wysłuchali w niezwykłym skupieniu.

Legendy związane z naszym regionem czytali p. I. Kuśmierczyk i ksiądz prefekt. Podania z różnych zakątków Polski przybliżyli nam p. Lucyna Ziętara, panie z zespołu „Melodia” oraz przedstawicielka rodziców - p. Ewa Kowalczyk. Z kolei nauczyciele: Barbara Mulewicz, Ryszard Kowalczyk, pani bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Olesznie - Anna Lichosik, p. sołtys oraz uczniowie ze szkoły podstawowej wspaniale bawili publiczność, czytając klasykę polskiej poezji. Każdy z czytających włożył w głośne czytanie wiele serca i emocji.  

Następnie zaprezentował się zespół „Melodia”, który wykonał kilka pieśni o charakterze ludowym i patriotycznym otrzymując gromkie brawa.
Najbardziej aktywnym czytelnikom w  br. szkolnym  p. bibliotekarka J. Lichosik wręczyła nagrody książkowe.  Potem  cała impreza przeniosła się z placu szkolnego na boisko, gdzie na uczestników czekało rozpalone ognisko oraz kiełbasa i ziemniaki. Najmłodszym dzieciom wychowawczynie - p. Małgorzata Spurek i p. Justyna Michałek zorganizowały zabawy  z udziałem rodziców, zaś starsi uczniowie mogli pograć w piłkę.

Zgromadzeni przy ognisku goście zgodnie podkreślali, że połączenie nauki i zabawy, to znakomity pomysł. To spotkanie to doskonała okazja do rozmowy, wymiany poglądów, wspomnień, a także do rozrywki zarówno  dla dzieci jak i seniorów.
Tak więc wielkie czytanie połączyło pokolenia, pokazało że najważniejszą wartością dla dziecka jest obecność rodzica zarówno w nauce jak i zabawie.

Oczywiście nie można byłoby zorganizować tak wspaniałej i ogromnej imprezy, gdyby nie hojni sponsorzy. Zespół Placówek Oświatowych w Olesznie serdecznie dziękuje wszystkim, którzy finansowo wsparli to przedsięwzięcie. Są to miejscowi przedsiębiorcy: p. Wioleta Bomba, p. Antoni Drej, p. Marek Wójcik, p. Czesława Ziółkowska oraz radni: p. Łukasz Karpiński, p. Lucyna Ziętara, p. Grzegorz Sitkowski.

Więcej zdjęć w naszej Fotogalerii

Jolanta Lichosik

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ