Włoszczowski Festiwal Żeromszczyzny

23 października br. w Domu Kultury we Włoszczowie odbył się Włoszczowski Festiwal Żeromszczyzny, który został zrealizowany przez Fundację I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie. Festiwal był związany ze 150. rocznicą urodzin pisarza.
Przypomnieniu wyjątkowej roli postaci Stefana Żeromskiego w kulturze polskiej posłużyło spotkanie młodzieży ze szkół gimnazjalnych z młodzieżą I LO, z regionalistą i popularyzatorem prozy Żeromskiego Janem Chmielewskim, wieloletnimi nauczycielami I LO - panią Haliną Łuszcz, panem Tadeuszem Stolarskim, którzy w panelu dyskusyjnym podkreślili wartości ponadczasowe odnajdywane na kartach powieści.Uczniowie I LO we Włoszczowie w bardzo sugestywny sposób przygotowali "Sąd nad Żeromskim". Młodzież recytowała młodzieńcze wiersze Żeromskiego, odczytała listy miłosne skierowane do młodego Stefana oraz odegrała scenki z "Syzyfowych prac" i "Ludzi bezdomnych". Młodzież gimnazjalna uczestniczyła w konkursach: recytatorskim "Kielecczyzna słowem malowana", plastycznym, fotograficznym "Utrwal świat opisany przez Żeromskiego", wykazując się talentem i oryginalnością wykonania w wybranej dziedzinie.Uczennice naszego gimnazjum pod kierunkiem nauczyciela plastyki p. Andrzeja Kowalczyka wykonały piękne konkursowe prace plastyczne. Inspiracja dla Dagmary Kałuzińskiej z kl. II gim. była nowela ,,Siłaczka”, dla Izabeli z kl. III gim. - ,,Syzyfowe prace , a Marty Stolarczyk z kl. III gimnazjum ,,Ludzie bezdomni. Prace wykonane w technice pasteli suchej prezentowały się świetnie i po cichu liczyliśmy na dobre miejsca w klasyfikacji końcowej. Nie przypuszczaliśmy, że jury konkursu plastycznego przygotowało nam niespodziankę. Prace naszych gimnazjalistek zajęły wszystkie czołowe miejsca i otrzymały cenne  nagrody ufundowane  przez Starostwo Powiatowe we Włoszczowie.

W działania festiwalowe, oprócz nauczycieli z I LO, włączyli się Jolanta Tyjas - dyrektor Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego we Włoszczowie, Sylwester Roch Kowalski - dyrektor Domu Kultury we Włoszczowie, Małgorzata Kancerek - z Miejskiej Biblioteki Publicznej, Jerzy Kowalski - fotograf współpracujący ze szkołą, Maria Dudkiewicz - plastyk z Domu Kultury we Włoszczowie, Marian Rojek - kierownik Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego we Włoszczowie, opiekunowie uczniów z gimnazjów we Włoszczowie, Koniecznie, Olesznie, Kurzelowie oraz Seceminie.

Konkurs plastyczny "Utrwal świat opisany przez Żeromskiego"

I miejsce - Dagmara Kałuzińska (Publiczne Gimnazjum w Olesznie),
II miejsce - Justyna Zając (Publiczne Gimnazjum nr 1 we Włoszczowie),
III miejsce - Izabela Kołtun (Publiczne Gimnazjum w Olesznie),
III miejsce - Kinga Skoczek (Publiczne Gimnazjum nr 1 we Włoszczowie).
Wyróżnienia:

- Sandra Pustuł (Publiczne Gimnazjum w Koniecznie),
- Marta Stolarczyk (Publiczne Gimnazjum w Olesznie).