Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Dzień Ziemi w naszej szkole

 ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI
          22 kwietnia 2022r.


 „Tobie została powierzona Ziemia
 jak ogród - rządź nią z mądrością”
                 Święty Franciszek z Asyżu

 Piosenka pt. „Ziemia, wyspa zielona” w wykonaniu Julki Gaik z klasy IV wprowadziła nas w obchody tegorocznego Światowego Dnia Ziemi. To święto jest obchodzone obecnie w 192 krajach przez ponad miliard ludzi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi świętowano 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce Dzień Ziemi świętowano po raz pierwszy w 1990 roku.

Dzień Ziemi to święto jednoczące obywateli bez względu na kolor skóry, religię, polityczne przekonania, uczące troski o dobro wspólne, uczące czym jest środowisko naturalne, przyroda, Ziemia i jak ludzie mają się wobec Ziemi zachowywać, by mogła służyć następnym pokoleniom. Patronem Ekologów jest św. Franciszek z Asyżu, który między innymi powiedział: „Tobie została powierzona Ziemia jak ogród - rządź nią z mądrością”.

W dniu Święta naszej planety Ziemi klasa IV przedstawiła całej społeczności szkolnej scenkę teatralną pt. „NA RATUNEK ZIEMI”. Występujące istoty świata przyrody i żywioły (rośliny, zwierzęta, woda, ogień) apelowały do zgromadzonych, że Ziemia nie przetrwa, jeśli nie zjednoczymy się we wspólnym działaniu. Ziemia to planeta nadziei i razem powinniśmy jej bronić przed zniszczeniem i stąd wołanie do wszystkich:

• Ziemię macie tylko jedną, Ziemię piękną, Ziemię cierpliwą, Ziemię jedyną i nikt jej nie powtórzy …
• Każda forma życia jest wyjątkowa i zasługuje na szacunek!
• Las jest domem zwierząt, które lubią ciszę i spokój!
• Nie zamieniajcie rzek w ścieki, nie wrzucajcie do nich żadnych odpadków!
• Nie wprowadzajcie do powietrza substancji zanieczyszczających!
• Z umiarem stosujcie środki chemiczne przy uprawie gleby!
• Nie niszczmy naszej planety!


W naszej szkole tradycją jest, że przed Dniem Ziemi odbywa się konkurs o tytuł „Szkolny Ekolog”. Nagrody dla uczestników, ufundowane przez Radę Rodziców, wręczyli dyrektor Rafał Pacanowski i koordynator konkursu Anna Resiak. Wyniki zmagań przedstawiają się następująco: 


W kategorii klas IV – V
III miejsce zajęła: Nadia Mogielska z klasy IV
II miejsce zajął: Filip Kowalczyk z klasy V
Tytuł Szkolny Ekolog” w roku szkolnym 2021/2022 zdobyła: Julia Piwońska z klasy V


W kategorii kas VII – VIII
III miejsce zajął: Kacper Migacz z klasy VII A
II miejsce zajęła: Martyna Dzięcioł z klasy VII B
Tytuł „Szkolny Ekolog” zdobył: Szymon Wójcikowski z klasy VIII B

 

 


Nasza szkoła wzięła udział w akcji „Sprzątamy dla Polski. Celem tej akcji, była nie tylko troska o środowisko naturalne swojej najbliższej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Patronat nad przedsięwzięciem objęli m.in. Prezes Rady Ministrów oraz Minister Edukacji i Nauki. Uczniowie z naszej szkoły wspólnie z wychowawcami posprzątali wyznaczone rejony w najbliższej okolicy, taki „mały skrawek powierzchni naszej planety”.


Anna Resiak

    

 

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ