Get Adobe Flash player

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 22 kwietnia 2024r.

„Mamy tylko jedną Ziemię,
a jej przyszłość zależy od każdego,
na pozór niewielkiego ludzkiego działania,
zależy od każdego z nas”
Florian Plit

W dniu 22 kwietnia w naszej szkole odbył się apel z okazji Światowego Dnia Ziemi. Tegoroczne święto Ziemi odbywa się pod hasłem: „Zainwestuj w naszą planetę”. Święto jest obchodzone obecnie w 192 krajach przez ponad miliard ludzi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi świętowano 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce Dzień Ziemi świętowano po raz pierwszy w 1990 roku. W dniu święta naszej planety – Ziemi, klasa VI na apelu przedstawiła całej społeczności szkolnej, ekologiczną scenkę teatralną pt. „Aby Ziemia była piękna i zdrowa”. W tej opowieści o Ziemi wskazano 7 ważnych rad dla ludzi, aby nasza planeta była piękna i zdrowa. Oto one:


1. Zmniejszyć produkcję śmieci! Aby to zrobić należy:
 Kupować produkty w opakowaniach zwrotnych.
 Przy zakupach korzystać z płóciennej torby lub koszyka. Nie zgadzać się, aby każdą
kupowaną rzecz pakowano w plastikową torbę.
 Nie marnować papieru, zapisywać kartki i zeszyty do końca
2. Sortować swoje odpadki domowe! Aby to zrobić należy:
 Wrzucać szkło, papier, plastik do odpowiednich pojemników – będą powtórnie
wykorzystane.
 Kompostować odpadki organiczne – będą doskonałym nawozem dla roślin.
 Niepotrzebne meble, odzież, zamiast na śmietnik oddawać do punktu charytatywnego.
3. Zmniejszyć ilość szkodliwych substancji! Aby to zrobić należy:
 Nie spalać plastiku, gumy, malowanego drewna w piecu lub ognisku, ponieważ do
powietrza przedostaje się wtedy bardzo dużo szkodliwych substancji.
 W swoim ogrodzie nie używać nawozów sztucznych ani chemicznych środków
ochrony roślin.
 Nie myć auta nad rzeką, jeziorem, bo grozi to skażeniem wody.
4. Zmniejszyć zużycie energii! Aby to zrobić należy:
 Kupować energooszczędne żarówki i urządzenia.
 Gasić zbędne oświetlenie.
 Nie ogrzewać pomieszczeń, w których nikt nie przebywa.
5. Oszczędzać wodę! Aby to zrobić należy:
 Lepiej brać prysznic niż kąpiel – oszczędza się przez to połowę wody.
 Naprawiać cieknące krany.
 Podczas mycia zębów, zmywania naczyń należy zakręcać wodę, jeżeli w danej
chwili jest niepotrzebna.

6. Zmniejszyć natężenie ruchu samochodowego! Aby to zrobić należy:
 Nie używać samochodu, gdy ma się do pokonania małą odległość.
 Podczas postoju wyłączać silnik.
7. Zmniejszyć niepotrzebne obciążenie środowiska! Aby to zrobić należy:
 Przebywając na łonie przyrody zachowywać ciszę.

 Podczas wycieczek w góry, nad wodę do lasu, nie pozostawiać po sobie nieporządku.
Śmieci wyrzucać do worka i zabierać ze sobą.

Pamiętajmy jednak, że za stosowanie tych zaleceń w praktyce odpowiedzialne są nie tylko władze i organizacje lecz każdy z nas: w domu, szkole, pracy, na ulicy. Jeżeli mamy możliwość zrobienia czegoś, aby Ziemia była piękna, zdrowa i zasobna, to zróbmy to! Taki jest nasz obowiązek. Zacznijmy od dzisiaj!
W naszej szkole tradycją jest, że przed Dniem Ziemi odbywa się szkolny konkurs ekologiczny o tytuł „Szkolny Ekolog - 2024”. W tym roku konkurs odbył się na dwóch poziomach: klasy IV – V i VI – VII.
I tak z klas IV – V tytuł „Szkolny Ekolog - 2024” zdobył Antoni Mikołajczyk z klasy V, drugie miejsce zajęła Katarzyna Lipniak z klasy V i trzecie miejsce zajął Jakub Arkit też z klasy V.
Z klas VI – VII tytuł „Szkolny Ekolog - 2024” zdobył Mikołaj Kowalczyk z klasy VI, drugie miejsce zajęła Amelia Strzelec z klasy VII i trzecie miejsce zajęła Daria Cierpica z klasy VI. W tym konkursie wzięli jeszcze udział: Julita Łapot – klasa VII, Zuzanna Chojnicka – klasa VII, Kinga Koźmińska – klasa VI. Zdobywcy tytułu : „Szkolny ekolog – 2024” – otrzymali w nagrodę butelki termiczne a pozostali uczestnicy bidony. Wszyscy uczestnicy konkursu dodatkowo otrzymali kolorowanki i przyjazne dla środowiska ekologiczne, kredki ołówkowe w 12 kolorach - wykonane są z naturalnego drewna, nielakierowane. Te gadżety otrzymaliśmy od Yokaba - polskiej marki kosmetyków o wysokiej zawartości składników pochodzenia naturalnego. Dziękujemy firmie za te kreatywne i ekologiczne gadżety dla dzieci, będące uzupełnieniem nagród naszego konkursu.


Nasza szkoła wzięła również udział w kolejnej VII już edycji akcji „Sprzątamy dla Polski”. Celem tej akcji, jest nie tylko troska o środowisko naturalne swojej najbliższej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Uczniowie z naszej szkoły współnie z wychowawcami posprzątali Górkę Lednicką w pobliżu naszej szkoły, boiska szkolne, plac na ognisko przy boisku do piłki nożnej, taki „mały skrawek powierzchni naszej planety”. Okazuje się, że śmieci było sporo.

Anna Resiak

 

 

 

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ