Get Adobe Flash player

Betlejemskie Światło Pokoju 2023 pod hasłem "Czyńmy pokój"

Harcerze z 34 Drużyny Harcerskiej z Oleszna wzięli udział w trzydniowej hufcowej wycieczce do Zakopanego. Głównym celem naszego wyjazdu był udział w uroczystości odebrania Betlejemskiego Światła Pokoju na Głodówce. Tegoroczne hasło BŚP to „Czyńmy pokój”. Dla nas, harcerzy ogień zawsze ma w harcerską rodzinę, blaskiem buduje wspólnotę. Betlejemskie Światło niesie pokój, promienieje światłem radości. Radości dawania innym, dzielenia się tym, co w każdym człowieku tkwi najlepszego.
Piątek – 08.12.2023r.
Przejazd do Zakopanego. Zakopane powitało nas dużą ilością śniegu, bo tu już prawdziwa zimowa i świąteczna aura. Udaliśmy się na Nowy Cmentarz przy ulicy Nowotarskiej, aby jako harcerska rodzina złożyć kwiaty i zapalić znicze na pomniku twórców polskiego harcerstwa Olgi i Andrzeja Małkowskich. Autorem pomnika jest Henryk Burzec. Pochowana jest tu Olga Małkowska, natomiast jej mąż, który zginął w falach Morza Śródziemnego, ma tutaj grób symboliczny. Pomnik został odsłonięty 24 października 1981 r. w ramach obchodów 70-lecia harcerstwa. Po przejściu na Krupówki odbyła się gra terenowa Bingo. Łatwo nie było, ale poradziłyśmy sobie. Po zakwaterowaniu w hotelu Pieniny w Niedzicy i obiadokolacji odbył się uroczysty apel powitalny. Każdy uczestnik otrzymał od druha komendanta Hufca Szczekocińsko - Włoszczowskiego – phm. Łukasza Hucia ciepłą czapkę z wyhaftowanym napisem ZHP.


Sobota – 09.12.2023r.
Po śniadaniu autokarem przejechaliśmy do Krościenka a stamtąd zielonym szlakiem udaliśmy się pieszo na Sokolicę (747 m n.p.m. ) – szczyt w Pieninach. Trasa nie była zbyt trudna technicznie, ale bardzo atrakcyjna. Wejście na szczyt zaśnieżonym szlakiem wymagało wysiłku, więcej natomiast rozwagi i koncentracji uwagi wymagało zejście z niego. Czasami zdarzały się upadki i krótkie zjazdy. Warto jednak było wspiąć się trochę wyżej aby zachwycić się piękną zimową panoramą naszych gór. Uwagę naszą przyciągnęła słynna reliktowa sosna, która w 2018 roku została uszkodzona przez śmigłowiec podczas akcji ratunkowej w Pieninach. Po obiedzie i krótkim odpoczynku zregenerowaliśmy swoje siły w Termach Bukowiny . Po kolacji były zabawy, pląsy harcerskie i śpiewanie piosenek.
Niedziela– 10.12.2023r.
Najważniejszym wydarzeniem tego dnia było odebranie Betlejemskiego Światła Pokoju w kaplicy w Schronisku Głodówka na Polanie Głodówka. W tym miejscu zgromadziło się wielu harcerzy z całej Polski. Po uroczystej Mszy Świętej naczelniczka ZHP zapalała lampiony przywiezione przez poszczególne delegacje. Dla nas harcerzy była to bardzo podniosła i uroczysta chwila. Zapalony lampion dowieźliśmy do Oleszna i przekażemy Betlejemskie Światło Pokoju całej społeczności szkolnej w trakcie jasełek bożonarodzeniowych. My harcerze chcemy by trafiło to Betlejemskie Światło Pokoju na stoły naszych rodzin i płonęło podczas wieczerzy wigilijnej.

Czuwaj! Uczestnicy wycieczki, druhny: Julia Bernacka, Maja Budzynowska, Daria Cierpica, Izabela Fitas, Nadia Mogielska i drużynowa hm. Anna Resiak.

 

 

 

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ