Get Adobe Flash player

Udział harcerzy w spotkaniu z okazji Dnia Myśli Braterskiej i odsłonięcia Pomnika Harcerskiego we Włoszczowie

W sobotę 26 lutego 2022r. harcerze z 34 Drużyny Harcerskiej w Olesznie wzięli udział w integracyjnym spotkaniu z okazji Dnia Myśli Braterskiej i odsłonięcia Pomnika Harcerskiego we Włoszczowie. Wszystko rozpoczęło się grą miejską, start - dworzec PKP przy ulicy Kolejowej, meta – Dom Kultury we Włoszczowie. Na wyznaczonych punktach trasy rozwiązywaliśmy zadania związane z historiami: Dnia Myśli Braterskiej, harcerstwa w Polsce i harcerstwa na Ziemi Włoszczowskiej. Niektóre z tych zadań wymagały dużej koncentracji i wiedzy. Poradziliśmy sobie – i z tego jesteśmy dumni. Atrakcją w trakcie marszu było wręczanie przechodniom „Tulipanów Braterstwa”, które sami wykonaliśmy. Na mecie gry czekała na nas gorąca grochówka, którą częstował druh Krzysiu. Był też deser: rogaliki, wafelki i herbata, ale bez cukru. W Domu Kultury przed odsłonięciem Pomnika Harcerskiego były pląsy i zabawy- to była duża atrakcja. Co należy wiedzieć o Dniu Myśli Braterskiej? Otóż co roku obchodzimy go 22 lutego. W harcerskim kalendarzu to jest bardzo ważna data, gdyż w tym dniu urodzili się założyciele ruchu skautowego z którego wywodzi się harcerstwo. Tak się złożyło, że Robert Baden-Powell założyciel męskiej organizacji urodził się 22.02.1857r. w Londynie i jego żona Olave Baden – Powell 22.02.1889r. w Chesterfield założycielka organizacji żeńskiej.

Warto dodać, że Dzień Myśli Braterskiej ma przypominać o podstawowym założeniu ruchu skautowego - czyli o braterstwie wszystkich skautów świata - bez względu na wiek, pochodzenie, wyznanie czy przekonania. Z Dniem Myśli Braterskiej wiąże się nie tyle ciekawa, co dość zabawna historia. Pod koniec życia Roberta Baden – Powella jego organizacja liczyła już kilka milionów młodych ludzi. Większość z nich chciała złożyć swojemu wodzowi urodzinowe życzenia i wysyłała do Anglii pocztówkę. W 1926 tych pocztówek, zaadresowanych do Olave i Roberta zostało przysłanych aż 15 ton! Wtedy właśnie lord Robert, znany ze swojego poczucia humoru, wraz z żoną wpadł na ciekawy pomysł. Poprosił wszystkich skautów świata, żeby z okazji jego urodzin nie przysyłali życzeń do niego samego i jego żony, ale aby pocztówki te były wysyłane do wszystkich innych zaprzyjaźnionych skautów. Tym samym została zapoczątkowana tradycja wysyłania sobie życzeń na kartkach z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Od tego czasu urodziny lorda Baden - Powella i jego żony Olave przypadające na dzień 22 lutego zostały okrzyknięte przez skautów Dniem Założycieli.
Robert Baden-Powell, Naczelny Skaut Świata w swym pożegnalnym liście do skautów napisał: "Prawdziwe szczęście znajdziecie (...) w uszczęśliwianiu innych. Spróbujcie zostawić świat troszkę lepszym, niż go zastaliście." Warto spróbować, to nic nie kosztuje...
Doniosłym wydarzeniem tego dnia było uroczyste odsłonięcie Pomnika Harcerzy po jego renowacji. Pomnik Harcerzy przy ulicy Wiśniowej we Włoszczowie stanął we wrześniu 1986 roku, w 70 rocznicę powstania Związku Harcerstwa Polskiego na ziemi włoszczowskiej. Granitowa tablica miała dedykację: "W hołdzie poległym harcerzom za wolność Ojczyzny w okresie okupacji hitlerowskiej". Przeprowadzona renowacja tego monumentu nadała mu nowy wygląd.
26 lutego 2022r. odsłonięcia pomnika dokonali przedstawiciele harcerstwa i władze samorządowe powiatu włoszczowskiego. Ksiądz Zygmunt Pawlik poświęcił pomnik. W tym dniu przy tym pomniku pamiętaliśmy o mieszkańcach Ukrainy – gdzie toczy się wojna i giną dorośli i dzieci. Po odegraniu hymnu Ukrainy w górę poszybowały niebieskie i żółte balony, w których na pewno skrywała się prośba o zaprzestanie walki.
Nasz pobyt zakończył się po obejrzeniu filmu przygodowego pt. „MARTIN i magiczny las”.
Zanim jednak rozjechaliśmy się do naszych domów, przed budynkiem DK we Włoszczowie zawiązaliśmy harcerski krąg. Po odśpiewaniu piosenki harcerskiej: „Bratnie słowo sobie dajem,” przekazaliśmy „Iskierkę” przyjaźni i pokoju.


Harcerze z 34 DH w Olesznie

  

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ