Wycieczka do Kazimierza Dolnego 2024
W dniach 30-31 października 2024r. uczniowie klas I-III wraz z panią Dyrektor Justyną Michałek oraz wychowawczyniami: Iwoną Kwacą, Magdaleną Kawką, Barbarą Mulewicz i Teresą Siwek wyruszyli na wycieczkę krajoznawczą do Kazimierza Dolnego w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej ” Podróże z klasą”.
Po dotarciu na miejsce naszej podróży spotkaliśmy się z panią przewodnik, która opowiedziała nam wiele interesujących historii i ciekawostek na temat Kazimierza Dolnego. Pierwszą atrakcją naszego zwiedzania były zajęcia edukacyjne w Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego, gdzie mogliśmy zobaczyć wnętrze XVI-wiecznego spichlerza, a w nim unikalną więźbę dachową, poznać osobliwości ożywionej i nieożywionej przyrody okolic Kazimierza Dolnego, a także multimedialny pokaz o tym, jak powstają wąwozy. Kolejnym etapem wycieczki były warsztaty „Przepis na skamieliny”, dzięki którym uczestnicy mogli obejrzeć z bliska i dotknąć skamieniałości oraz stworzyć rekonstrukcję życia morskiego z okresu kredy.
Kolejną atrakcją dla naszych uczniów były warsztaty w Piekarni Sarzyński, gdzie uczestnicy wycieczki poznali tajniki wypieków pysznych kazimierskich kogutów, wypiekanych według stuletniej receptury i samodzielnie podjęli próbę wykonania takiego koguta plecionego ręcznie. Pani prowadząca zajęcia, na tę okazję, przygotowała dla dzieci legendę o kogucie z Kazimierza i wyjaśniła powód przyjęcia koguta za symbol tego miasta. Na zakończenie atrakcyjnych zajęć każde dziecko otrzymało Certyfikat Czeladnika oraz regionalną przekąskę w postaci smakowitego kazimierskiego koguta.
Pełni wrażeń i zaciekawieni historią miasta wyruszyliśmy na zwiedzanie ruin zamku wybudowanego za czasów Kazimierza Wielkiego oraz okrągłej wieży, zwanej basztą. Baszta jest jedną z najstarszych murowanych fortyfikacji w Polsce i podobno była ona siedzibą straży celnej, a w nocy służyła jako latarnia rzeczna . Z tych zabytkowych miejsc również można było zachwycać się niesamowitą panoramą okolic malowniczego Kazimierza Dolnego.
Drugiego dnia naszego pobytu w Kazimierzu Dolnym zgodnie z programem naszej wycieczki zwiedzanie rozpoczęliśmy od ruin zamku w Janowcu leżącym po drugiej stronie Wisły miasta, stanowiącego przykład siedziby magnackiej. Korzystając z okazji zwiedziliśmy skansen w skład którego wchodzi Dwór Moniaka z II poł. XVIII w. wraz z wystawą wnętrza domu mieszczańskiego, spichlerz, lamus i stodoła z Lubelszczyzny.
Kontynuując zwiedzanie miasta przeszliśmy wąwozem Korzeniowy Dół, gdzie podziwialiśmy osłonięte w wyniku erozji wodnej korzenie starych drzew i krzewów oraz warstwy skał lessowych o pięknym żółtym kolorze. Oglądanie tego niezwykłego miejsca oraz sama podróż okazała się dla wszystkich dużą atrakcją.
Ostatnim punktem pobytu w Kazimierzu Dolnym był spacer po Rynku, gdzie w centralnej części znajduje się studnia, która jest symbolem miasta. Kazimierz Dolny to niezwykle malownicza miejscowość, bardzo stara, polska osada nad Wisłą. Oprócz podziwiania architektury tego niezwykłego miejsca, zakupiliśmy kazimierskie pamiątki , kończąc naszą przygodę z urokliwym miastem.
Wycieczka była bardzo udana, pogoda nam dopisała, a wspomnienia z niej na długo pozostaną w naszej pamięci.