,,Szkoła pamięta 2021"

Już po raz trzeci uczniowie Szkoły Podstawowej w Olesznie przyłączyli sie do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki pod hasłem: ,,Szkoła pamięta". Celem akcji było upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. W związku z tym, na terenie szkoły, odbyła sie wystawa prac plastycznych o tematyce patriotycznej, przygotowana pod kierunkiem p. Andrzeja Kowalczyka, nauczyciela plastyki.

Ponadto w piątek 29 października 2021r., w ramach godziny wychowawczej, uczniowie kl. VIIB wraz z wychowawcą p. Ryszardem Kowalczykiem, zorganizowali wyjście pod pomnik ku czci Jana Madeja- policjanta z Oleszna, zamordowanego przez radzieckie NKWD w Twerze 1940r. Pomnik oraz posadzony obok niego dąb pamięci znajdują się na placu szkoły i zostały ufundowane przez społeczność mieszkańców Oleszna, nauczycieli i uczniów w 2011r. Pod pomnikiem uczniowie poznali najważniejsze wydarzenia, z życia oraz bohaterskiej śmierci Jana Madeja, jak również mieli możliwość obejrzenia pamiątek historycznych m.in.: legitymacji policyjnej, książeczki wojskowej oraz zdjęć. Pragnąc upamiętnić postać policjanta z Oleszna, uczniowie zapalili pamiątkowy znicz oraz uczcili pamięć naszego bohatera minutą ciszy.

Autor: Ryszard Kowalczyk, historyk SP im. AK w Olesznie