Narkotykom mówimy: "Nie"
W dniach 24.11.08 – 01.12.08 W Publicznym Gimnazjum w Olesznie odbyła się szkolna akcja profilaktyczna pod hasłem: „Narkotykom mówimy Nie”. Głównym celem akcji było prowadzenie profilaktyki uzależnień wśród młodzieży. Dla osiągnięcia w/w celów zostało podjęte szereg działań takich jak: warsztaty profilaktyczne, konkursy wiedzy na temat narkomanii oraz jej skutków, projekcje filmów profilaktycznych, zredagowanie profilaktycznej gazetki ściennej, umieszenie materiałów z zakresu profilaktyki uzależnień na szkolnej stronie internetowej.
W dniu 24.11.08 zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne pt. „Stop uzależnieniom”. Zajęcia prowadzili profesjonalni profilaktycy zatrudnieni w Stowarzyszeniu „Nadzieja Rodzinie”. W warsztatach uczestniczyli uczniowie trzech klas gimnazjum: klasa I licząca 17 uczniów, klasa II a – licząca 14 uczniów oraz klasa II b – 16 gimnazjalistów. Podczas warsztatów przekazano uczniom elementy wiedzy teoretycznej na temat środków psychoaktywnych oraz HIV i AIDS. Gimnazjaliści poznali sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach i negatywne skutki wpływu środków psychoaktywnych na cztery sfery życia: fizyczną, psychiczną, społeczną i duchową. Forma warsztatowa zajęć zaowocowała aktywnym uczestnictwem uczniów w zajęciach. W efekcie czego gimnazjaliści zdobyli wartościową wiedzę, o czym świadczyć mogły wyniki konkursów wiedzy zorganizowanych w późniejszych dniach akcji.
Dzień 25.11.08 był dniem, w którym gimnazjaliści mieli możliwość sprawdzenia poziomu wiedzy zdobytej podczas warsztatów oraz na cyklu przeprowadzonych przez pedagog szkolnego lekcji w dniach poprzedzających akcję. Założeniem przeprowadzenia cyklu lekcji profilaktycznych było jednocześnie przygotowanie uczniów do włączenia się aktywnie w organizowaną pierwszy raz w szkole tego typu imprezę. W tym dniu odbył się konkurs wiedzy z zakresu zagadnień dotyczących szkodliwych skutków narkotyków oraz sprawdzający wiedzę o HIV i AIDS. Konkurs przebiegał po hasłem: „Nie Bierz - Nie daj szansy AIDS”.
W dniach 26.11.08 - 28.11.08 uczniowie uczestniczyli w projekcji filmów wychowawczo – profilaktycznych. Uczniowie obejrzeli 4 filmy: „Nie biorę”, „Nie piję”, „Żyję bez ryzyka AIDS”, oraz „Jak powstrzymać agresję”. W projekcji brali obowiązkowo udział wszyscy gimnazjaliści uczęszczający na zajęcia świetlicowe (30 osób) oraz uczniowie chętni ok. 20 osób. Każda projekcja była podsumowana dyskusją. Gimnazjaliści entuzjastycznie odebrali projekcje, chętnie zabierali głos w dyskusji, nie bali się wyrażać własnych opinii.
01.12.08 Odbył się konkurs wiedzy o HIV AIDS oraz szkodliwości narkotyków (etap szkolny). Termin konkursu nie został wybrany przypadkowo, bowiem 1 grudnia jest Światowym Dniem Solidarności z ludźmi zakażonymi wirusem HIV oraz chorymi na AIDS. W etapie tym wzięło udział 12 uczniów. Po trzech przedstawicieli z gimnazjów w Krasocinie, Bukowie oraz Olesznie. Gimnazjaliści zostali wytypowani z pośród uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w I etapie konkursu (etapie szkolnym). Uczniowie rozwiązywali test wiedzy, który sprawdzał znajomość problemu narkomanii oraz zagadnień HIV i AIDS. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą znajomością tematu oraz świadomością problemu, jakim jest zjawisko narkomanii. Gimnazjaliści po zmaganiach zostali zaproszeni na wspólny posiłek, który był świetnym pretekstem do zintegrowania młodzieży oraz zainicjowania dyskusji na temat narkomanii. Podczas pracy komisji konkursowej uczniowie uczestniczyli w projekcji filmu profilaktycznego: pt.: „Dziękuję - Nie biorę” „
Ostatniego dnia akcji został rozstrzygnięty konkurs na prezentację multimedialną „ Nie biorę”. Gimnazjaliści wykazali się dużym zainteresowaniem konkursem. Do organizatorów wpłynęło 25 prac, z czego nagrodzonych zostało 7 uczniów.
Lista nagrodzonych uczniów w konkursie na prezentację multimedialną: „Nie biorę”:
- Beata Arkit,
- Ewa Arkit,
- Katarzyna Wójcikowska,
- Renata Lichosik,
- Żaneta Lis,
- Kinga Drej,
- Marta Błażejewicz
Osoby nagrodzone w szkolnym konkursie wiedzy o HIV i AIDS oraz szkodliwości narkotyków pod hasłem: „Nie Bierz- Nie daj szansy AIDS”:
- Lis Żaneta,
- Kowalczyk Magdalena,
- Lichosik Nina,
- Wójcik Agnieszka.
Tygodniowa akcja profilaktyczna została podsumowana krótką ankietą ewaluacyjną skierowaną do uczniów. Ankieta dostarczyła następujących danych: (43 %) gimnazjalistów jako najbardziej atrakcyjne działanie podjęte podczas akcji profilaktycznej wskazuje konkurs na prezentację multimedialną, w następnej kolejności są warsztaty profilaktyczne ( 35% ) oraz konkursy wiedzy ( 20% ), najmniej respondentów wskazuje gazetkę profilaktyczną (2%) . Prawie wszyscy gimnazjaliści (97 %) chcą, by w przyszłym roku przeprowadzona została podobna akcja.
Anna Mietelska