Get Adobe Flash player

Spektakl profilaktyczny dla rodziców i uczniów pt. „ Kopciuch”

W ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu, który przypada w listopadzie,  nasza szkoła włączyła się w obchody tego dnia.

Z tej okazji  Klub 4H „Olszynki” pod kierunkiem p. Marioli Kamińskiej i p. Andrzeja Kowalczyka przygotował  spektakl profilaktyczny pt. „Kopciuch”, który został przedstawiony  rodzicom  oraz całej społeczności szkolnej.

Przedstawienie, które zaprezentowali, było inspirowane bajką o Kopciuszku. Główną rolę odegrał w nim Kopciuch, który palił papierosy. Ojciec sam nie mógł sobie poradzić z nałogiem córki, szukał więc  pomocy w wychowaniu u swojej drugiej żony. Macocha, która w całym domu czuła smród papierosowy, kazała Kopciuchowi zamieszkać w kuchni, sądząc, że to pomoże w walce z nałogiem.

Jednak  na przekór wszystkim Kopciuch dalej palił, a wszyscy byli bezsilni. Dopiero zaproszenie Kopciucha na bal, jaki wydawał Książę z zamiarem znalezienia  żony, okazało się być przełomem. Właśnie na tym przyjęciu Książę poprosił Kopciucha do tańca, ale bardzo  szybko zrezygnował, gdyż czuć było od niego dym papierosowy. Kopciuchowi zrobiło się bardzo przykro i szybko wrócił do domu. Tego wieczoru  pojawił się u niego  Anioł i powiedział, że jeśli przestanie palić to pomoże  mu wrócić na bal. Anioł postawił  jednak warunek - Kopciuch miał go opuścić przed północą. Odmieniony przez Anioła - już nie Kopciuch - lecz Kopciuszek wrócił na bal i tańczył  z księciem cały wieczór, aż zegar wybił  dwunastą. Spiesząc się, by dotrzymać obietnicy danej Aniołowi, zgubił pantofelek. Książę chciał odnaleźć  właścicielkę buta, gdyż  bardzo mu się spodobała, lecz  poszukiwania  nie przyniosły rezultatu. Zrozpaczony niepowodzeniem zapukał do drzwi Kopciucha. Po dokonaniu przymiarki pantofelka bardzo się zdziwił, że pasuje na pannę, która paliła  papierosy jak lokomotywa. Kopciuch  przyniósł drugiego pantofelka i wyjaśnił , że to dzięki Aniołkowi przestał palić i odzyskał zdrowie. Przedstawienie zakończyła scena hucznego wesela głównych bohaterów.

Humorystyczna, dotykająca jednak bardzo ważnego problemu inscenizacja poprzez język dzisiejszej młodzieży doskonale trafiała do młodych widzów uczulając ich na problem nikotynizmu.

Pomysł Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja). Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież i dorosłych do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem.

Zobacz fotki ze spektaklu.

„Olszynki”

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ