Posadziliśmy Jodłę Papieską

W niedzielę – 1 maja 2011r. byliśmy świadkami beatyfikacji Papieża Polaka - Jana Pawła II. Pragnąc uczcić to wydarzenie w naszej szkole zorganizowaliśmy uroczystą ceremonię posadzenia Jodły Papieskiej. W uroczystości wzięła udział cała społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie. Obecni byli również rodzice, którzy z całego serca wspierali wszystkie działania szkoły mające na celu przybliżenie uczniom osoby Jana Pawła II i Jego drogi do świętości. Wspomniana uroczystość była zwieńczeniem projektu edukacyjnego pt. ,,Żywe pomniki beatyfikacji Jana Pawła II”, który został zainicjowany przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Patronat honorowy nad projektem objęli biskupi ordynariusze diecezji kieleckiej, radomskiej i sandomierskiej, a inicjatywę pobłogosławił kardynał Stanisław Dziwisz - arcybiskup metropolita krakowski.

Do piątkowej uroczystości społeczność naszej szkoły przygotowywała się przez wiele tygodni. Podczas lekcji religii, godzin wychowawczych, zajęć świetlicowych i bibliotecznych uczniowie wraz z wychowawcami i nauczycielami wyszukiwali informacje dotyczące osoby Jana Pawła II. Celem realizacji tej części projektu było przybliżenie postaci Ojca Świętego, jako niepodważalnego autorytetu. Uczniowie mieli możliwość podzielenia się swoimi refleksjami i odczuciami z rówieśnikami, chętnie uczestniczyli w dyskusjach i dzielili się własnymi spostrzeżeniami. Te działania zaowocowały przygotowaniem przez uczniów każdej klasy plakatu pod hasłem ,,Jan Paweł II - droga do świętości”. Prace te zostały zaprezentowane szerszej publiczności przy okazji uroczystego podsumowania projektu.

Uczniowie wzięli również udział w zaproponowanych przez organizatorów konkursach, które miały na celu rozwijanie zainteresowań historycznych, teologicznych i plastycznych inspirowanych życiem i działalnością Papieża Jana Pawła II.

Beatyfikację Wielkiego Polaka postanowili także uczcić członkowie koła plastycznego, wykonując wraz z opiekunem, największą w historii szkoły pracę plastyczną przedstawiającą błogosławionego Jana Pawła II, który swą ojcowską troską otacza naszą szkołę oraz parafię. Obraz ten został zaprezentowany społeczności szkolnej podczas piątkowej uroczystości. Mogli go również podziwiać mieszkańcy Oleszna i okolic, ponieważ obraz został umieszczony w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olesznie.

Czując potrzebę duchowego przygotowania się do tego wzniosłego wydarzenia, jakim było wyniesienie na ołtarze naszego Wielkiego Rodaka, uczniowie gimnazjum przygotowali oraz przeprowadzili wielkopiątkowe czuwanie modlitewne pod hasłem ,,Droga krzyżowa z Janem Pawłem II”. Nad całością czuwała p. katechetka oraz ksiądz prefekt.

Podsumowaniem wszystkich podjętych działań realizowanych w ramach projektu była uroczystość, która miała miejsce 29 kwietnia 2011 r. o godz. 12.00. Wszystkich wzruszył program artystyczny przygotowany przez dzieci i młodzież przybliżający słuchaczom osobę Wielkiego Polaka Papieża oraz Jego drogę do świętości. Po akademii uczniowie, nauczyciele i rodzice udali się przed budynek szkoły, celem dokonania uroczystej ceremonii posadzenia Jodły Papieskiej oraz odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej beatyfikację Jana Pawła II.

Wierzymy, że błogosławiony Jan Paweł II – będzie wspierał nas w drodze do świętości.

Zobacz zdjęcia z uroczystości