Get Adobe Flash player

65 rocznica bitwy pod Chotowem

"Każdy znajduje w swoim życiu jakiś porządek praw i wartości, które trzeba utrzymać i obronić. Obronić dla siebie i innych."

W niedzielę 25.10.2009 r. w naszej szkole świętowano 65 rocznicę bitwy pod Chotowem. Obchody rocznicowe rozpoczęły się o godz. 9.00 na cmentarzu parafialnym w Olesznie. Zgromadzoną społeczność szkolną i lokalną oraz przybyłych gości powitał p. Ryszard Kowalczyk, nauczyciel historii.

W dalszej części uroczystości modlono się w intencji poległych i żyjących żołnierzy AK- uczestników walk pod Chotowem. Po modlitwie odbyła się ceremonia składania wieńców i wiązanek pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, którą uświetnił swoją grą młody trębacz- Kuba Kowalski - jeden z gości uroczystości.

Z cmentarza poczty sztandarowe oraz goście przeszli do kościoła parafialnego w Olesznie, gdzie o godz. 10 odprawiona została uroczysta msza św. w intencji: poległych i żyjących partyzantów Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz ich rodzin, a także innych formacji wojskowych walczących na terenie Oleszna i okolic. Mszę św. uświetnił swoim śpiewem oleszyński chór ,,Melodia”.

Kolejnym elementem uroczystości była akademia przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Olesznie pod kierunkiem p. Haliny Budzynowskiej oraz p. Bogusławy Tkaczyk-Omasta. Dekoracje zostały przygotowane przez p. Andrzeja Kowalczyka, nad oprawą muzyczną czuwały p. Brygida Jasnos oraz p. Małgorzata Szwarc. Przebieg uroczystości został zarejestrowany na zdjęciach przez p. Mariusza Deskę.

Akademia rozpoczęła się ,,Mazurkiem Dąbrowskiego”, po czym głos zabrał p. Ryszard Kowalczyk witając jeszcze raz zaproszonych i przybyłych gości. Młodzież szkolna podczas akademii przypomniała słuchaczom o trudach partyzanckiego życia, pojawiły się wspomnienia uczestników walk pod Chotowem oraz wzruszające wiersze i piosenki. klasy piątej wystąpili jako duchy poległych partyzantów, które podczas Apelu poległych zgromadziły się przy leśnym ognisku. Na zakończenie akademii zabrzmiał hymn Armii Krajowej.

Po części artystycznej odbyło się ślubowanie uczniów I klasy Publicznego Gimnazjum w Olesznie, przygotowane przez p. Ryszarda Kowalczyka - wychowawcę tej klasy. Rotę ślubowania wygłaszał dyrektor szkoły p. Edward Karpiński. Delegacja gimnazjalistów złożyła wiązankę kwiatów przed pamiątkową tablicą, znajdującą się przy szkole i poświęconą majorowi Mieczysławowi Tarchalskiemu ps.,,Marcin”- AK. Po zakończeniu ślubowania Dyrektor Szkoły skierował do gości ciepłe słowa podziękowania za przybycie i udział we wspólnym święcie żołnierzy Armii Krajowej, walczących 65 lat temu pod Chotowem i Lipnem.

Głos zabrali również przybyli goście. Pan Zdzisław Rachtan ps.,,Halny”, uczestnik bitwy pod Chotowem udekorował wójta gminy Krasocin, Józefa Siwka, medalem „ Pro memoria” za krzewienie pamięci o ruchu oporu na terenie naszej gminy. Odznaczenie zostało nadane wójtowi przez ministra Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wójt podarował „ Halnemu” książkę pod tytułem Historia wsi Stojewsku do 1945 roku. W 65. rocznicę mordu 18 Polaków w Stojewsku, przedstawiającą dzieje niewielkiej wioski w gminie Krasocin, w powiecie włoszczowskim, na terenie województwa świętokrzyskiego, w regionie bogatym w wydarzenia historyczne i tradycje patriotyczne.

Po tych miłych i bardzo wzruszających chwilach goście udali się na poczęstunek w szkolnej stołówce, a później do Chotowa.

Tam, przed pomnikiem ufundowanym ze składek ludności Chotowa, Oleszna i innych okolicznych miejscowości, zostały złożone wiązanki kwiatów i zapłonęły znicze.

Jolanta Rogala

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ