Pasowanie na czytelnika
Od pierwszych liter już na całe życie
przyjaciel wierny, dobry i mądry
co opowiada dzieje twojej ziemi
odkrywa piękne i nieznane lądy.
Kubiak Tadeusz: „Książka”
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klasy I do grona czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem tej uroczystości jest "reklama" biblioteki szkolnej i zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z jej zbiorów. Ze względu na duże zainteresowanie pierwszoklasistów, którzy już od września pytali o możliwość wypożyczeń, 23 listopada 2010 roku zostali oni pasowani na czytelników.
Na uroczystość przybyli: Dyrektor szkoły, nauczyciele klas 0- III wraz z uczniami oraz rodzice uczniów klasy I.
Uczennice kl. IV pod opieką p. Jolanty Lichosik i p. Haliny Budzynowskiej przygotowały „zaczarowane” przedstawienie, w którym zaprosiły dzieci do świata baśni. Pojawiły się więc krasnoludki, które opowiedziały dzieciom, jak mają się obchodzić z książkami, były też bajkowe postacie- zadaniem dzieci było odgadnąć z jakiej baśni pochodzą. Zjawił się także „duszek biblioteczny” i „Królowa Książka”, którzy zachęcali najmłodszych do częstego odwiedzania biblioteki.
Uczniowie kl. I złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą czytać i szanować książki, korzystać z ich rad oraz przestrzegać obowiązków czytelnika. Baśniowa postać- Kot w butach pasował każdego ucznia na czytelnika, a krasnoludki wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy i elektroniczne karty czytelnika.
Na zakończenie dzieci zaśpiewały wesołą piosenkę o książce. Pan Dyrektor życzył uczniom, żeby książki stały się ich najlepszymi przyjaciółmi. Poprosił rodziców, aby wspierali swe dzieci w ich kontaktach z książkami.
Ostatnim etapem tego obfitującego w przeżycia dnia było wypożyczenie przez dzieci swoich pierwszych książek z biblioteki szkolnej.
Zadaniem nauczyciela bibliotekarza jest między innymi organizowanie w szkole imprez o charakterze czytelniczym i edukacyjnym.
Mając na uwadze, jak olbrzymi wpływ na rozwój i wychowanie uczniów w młodszym wieku szkolnym ma książka , należy zadbać, aby zainteresowanie nią nie minęło uczniom wraz z wiekiem.
Organizatorki