66 rocznica bitwy poid Chotowem

W słoneczny, niedzielny poranek 24 października 2010 spotkali się wszyscy, aby uczcić 66 rocznicę bitwy pod Chotowem. Byli więc uczniowie, nauczyciele, świadkowie tamtych dni: p. Zdzisław Rachtan -„Halny” i p. Bolesław Ciesielski-„Farys”, przedstawiciele ŚZŻAK na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym, harcerze, kombatanci, strażacy, przedstawiciele policji i władz gminnych.

Wszyscy zgromadzili się najpierw na cmentarzu, gdzie wysłuchali krótkiego przemówienia p. Ryszarda Kowalczyka na temat okoliczności bitwy pod Lipnem i Chotowem i odmówili krótką modlitwę za poległych. Następnie delegacje kombatantów, harcerzy, uczniów i nauczycieli oraz władz gminy złożyły kwiaty przed symbolicznym grobem Nurta - majora Eugeniusza Kaszyńskiego- dowódcy zwycięskiej bitwy.

W tym czasie harcerze 34 Drużyny Harcerskiej z Oleszna pełnili honorową wartę przy grobach poległych żołnierzy.

Stamtąd wszyscy udali się na mszę św. w intencji poległych. Potem uroczyste obchody rocznicy przeniosły się do szkoły, tu zgromadzeni goście obejrzeli wzruszającą akademię poświęconą bohaterskim postawom Polaków nie tylko w tej konkretnej bitwie, ale w okresie II wojny światowej. Przygotowały ją p. Bogusława Tkaczyk- Omasta, p. B. Jasnos, p. A. Zawada.

W tym dniu, podczas uroczystości rocznicowych od kilku lat odbywa się również ślubowanie uczniów klas I gimnazjum. Ma to znaczenie symboliczne. Uczniowie składają przysięgę na sztandar szkoły, tak, jak niegdyś partyzanci ślubowali wierność Ojczyźnie na sztandar wojskowy.

Po krótkich wystąpieniach gości, którzy nie kryli swojego wzruszenia wspominając tamte dni, a także podkreślali sposób, w jaki upamiętniamy to wydarzenie, głos zabrał jeszcze Dyrektor szkoły, dziękując wszystkim za włączanie się w obchody tego lokalnego święta.

Na koniec goście skorzystali z przygotowanego dla nich poczęstunku i udali się do Chotowa. Tam przy pomniku poświęconym temu wydarzeniu odbyło się ognisko. Nie zabrakło wspomnień, wzruszeń, zadumy nad żołnierskim losem oraz refleksji nad sensem życia i śmierci.

Żaneta Lis