Święto Patrona Szkoły

„…Wolność to jest tyle, ile nas poległo,

I wolność to jest tyle, ile nas dziś żyje.”

Akademia z okazji Święta Patrona Szkoły12 lutego 2010 roku uroczyście obchodziliśmy kolejną rocznicę utworzenia Armii Krajowej. Od 1991 roku jest to święto szczególnie nam bliskie. Patron naszej szkoły to organizacja obejmująca wszystkie ziemie zamieszkałe przez Polaków, tworząca oddziały partyzanckie, ucząca patriotyzmu. Miłość do ojczyzny była wówczas równoznaczna z cierpieniem, ofiarą, z brzozowymi krzyżami, z zapomnianymi mogiłami. Ale żadna z ofiar, żaden trud poniesiony za ojczyznę nie są dla nas jedynie epizodami historii. My wiemy, my pamiętamy!

Na uroczystość przybyli kombatanci AK i innych ugrupowań z terenu gminy Krasocin i Włoszczowy, którzy co roku wspólnie z nami kultywują pamięć o bohaterach wojennych zmagań.

O godzinie 12 rozpoczęła się uroczysta akademia z udziałem pocztów sztandarowych.

Uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne, recytowali podniosłe wiersze, wspominali trudne losy żołnierzy AK w czasie II wojny światowej i w powojennej Polsce. Do występu przygotowały nas panie: Jolanta Lichosik, Wioleta Wrzeszcz oraz Brygida Jasnos. Dekoracje wykonał p. Andrzej Kowalczyk.

Po uroczystości  nastąpiło ważne wydarzenie. Jeden z gości- wójt- p. Józef Siwek w imieniu ŚZŻAK Oddział w Kielcach  wręczył p. dyrektor Annie Resiak Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej nadany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Pani dyrektor odebrała gratulacje od swych przełożonych, podziękowała za to wyjątkowe wyróżnienie i zapewniła, że nadal wspólnie z harcerzami będzie dbała o  mogiły żołnierskie i patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży.

Na koniec głos zabrał jeden z kombatantów, dziękował za zaproszenie w imieniu gości i życzył szkolnej społeczności, by nie ustawała w wysiłkach na rzecz pamięci o przeszłości.

Po uroczystości zaproszeni kombatanci, nauczyciele i rodzice spotkali się jeszcze raz na słodkim poczęstunku w stołówce szkolnej.

Aleksandra Lichosik, kl. V