Get Adobe Flash player

Mieszkańcy Oleszna nie zapomnieli...

W niedzielę 29 lipca 2012 r. odbyła się w naszej miejscowości uroczystość poświęcona 68 rocznicy bitwy pod Olesznem, stoczonej z ekspedycją karną SS - 26 lipca 1944 roku przez oddział NSZ pod dowództwem majora Władysława Kołacińskiego "Żbika" oraz oddział Armii Krajowej, którym dowodził major Mieczysław Tarchalski "Marcin". Organizatorem uroczystości był Zarząd Okręgowy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Olesznie.  Wzięły w niej udział organizacje kombatanckie z terenu powiatu włoszczowskiego: Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Byłych Więźniów Politycznych, Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. Majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" wraz z towarzyszącymi im pocztami sztandarowymi. Ponadto obecne były poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. AK w Olesznie, Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Oleszna, Chotowa i Świdna. Na tak ważnej uroczystości nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawicieli władz państwowych oraz władz samorządowych. Naszą szkołę reprezentowała dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie, pani Zofia Marcinkowska wraz z panią wicedyrektor Anną Resiak oraz poczet sztandarowy. O rocznicy pamiętali także miejscowi strażacy, którzy przybyli na uroczystość wraz z pocztami sztandarowymi. Nie zawiedli mieszkańcy Oleszna i pobliskich miejscowości oraz goście, którzy przybyli m.in. z Warszawy, Szczecina, Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego i Zawiercia.

Obchody rocznicy bitwy pod Olesznem rozpoczęły się od przypomnienia historii bitwy pod Olesznem przez prowadzącego uroczystość pana Ryszarda Kowalczyka - nauczyciela historii z Oleszna. Następnie pan Tadeusz Kapelusz, żołnierz NSZ odmówił za poległych towarzyszy krótką modlitwę, po której odbyła się ceremonia złożenia wiązanek kwiatów przez reprezentantów władz państwowych w osobie: pułkownika Marcina Wasińskiego - przedstawiciela Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, władz samorządowych w osobach: Starosty Włoszczowskiego, p. Zbigniewa Matyśkiewicza i Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, p. Rafała Pacanowskiego oraz przedstawicieli Zarządu Okręgowego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Olesznie i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej we Włoszczowie przy grobach partyzantów oraz pomnikiem AK na pobliskim cmentarzu parafialnym.

Następnie poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście udali się do kościoła parafialnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie ksiądz wikariusz Paweł Sorbian odprawił uroczystą mszę świętą w intencji poległych i żyjących partyzantów NSZ, AK i innych formacji wojskowych walczących podczas II wojny światowej z hitlerowskim okupantem. Piękną liturgię nabożeństwa dopełniły śpiewy chórzystów z zespołu "Melodia" z Oleszna pod opieką pana Ryszarda Gaja, organisty miejscowego kościoła.

Z kościoła parafialnego uczestnicy udali się pod pomnik, znajdujący się na ulicy Przedborskiej, przy drodze z Oleszna na Żeleźnicę. Przy pomniku zlokalizowanym w miejscu wydarzeń sprzed 68 lat, po odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" i powitaniu przybyłych gości miała miejsce podniosła ceremonia wręczenia pamiątkowych medali "Pro Patria" dla osób i instytucji działających na polu krzewienia historii ruchu partyzanckiego na ziemi włoszczowskiej. W imieniu ministra Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych pana Jana Stanisława Ciechanowskiego pamiątkowe medale wręczył pułkownik Marcin Wasiński. Wśród wyróżnionych znalazła się również nasza szkoła.

Po ceremonii dekoracji medalami "Pro Patria" głos zabrali zaproszeni goście: były minister Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych pan Zbigniew Zieliński oraz Starosta Włoszczowski pan Zbigniew Matyśkiewicz. Potem zebrani goście mogli usłyszeć 89-letnią panią Janinę Chruściel z Ostrej Górki, która jako ludowa poetka w prostych, ale zarazem pięknych słowach opisała trudy i znoje partyzanckiego życia w okresie II wojny światowej. Następnie pani Krystyna Woldańska z Włoszczowy zaśpiewała wzruszającą balladę o walczących w powstaniu warszawskim mieszkańcach naszej stolicy - Warszawy. Po tych wzruszeniach nadszedł czas na oddanie hołdu poległym partyzantom NSZ i AK. Prezes ŚZŻAK - koło w Olesznie, pan Henryk Foltyn poprowadził uroczysty apel poległych, wspominając towarzyszy walki i przywołując ich, aby jeszcze raz stanęli w tym miejscu, gdzie 26 lipca 1944 roku przyszło im stanąć do walki, a potem odejść na wieczną wartę. Uroczysty apel zakończyła ceremonia składania wiązanek kwiatów. Od naszej społeczności szkolnej wieniec złożyły uczennice: Ilona Perz i Aleksandra Picheta.

Udział pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie, Dyrekcji Szkoły oraz młodzieży szkolnej w uroczystości 68 rocznicy bitwy pod Olesznem, jak również pozostałe działania podejmowane w ciągu całego roku szkolnego na polu krzewienia historii walki o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, stanowią potwierdzenie faktu, iż nauczyciele oleszyńskiej szkoły przykładają wiele uwagi, aby wychowywać młodzież w przekonaniu, iż dobro ojczyzny jest równie ważne jak własnej rodziny.

Zobacz zdjęcia z uroczystości.

Ryszard Kowalczyk

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ