Get Adobe Flash player

Obchodziliśmy 68 rocznicę bitwy pod Chotowem

W niedzielę 21.10.2012 r. miała miejsce w Olesznie uroczystość upamiętniająca 68 rocznicę bitwy pod Chotowem.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się o godz. 9:00 na cmentarzu parafialnym w Olesznie od marsza ,,W ciemnym grobie” w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP z Oleszna, a następnie powitania przybyłych gości przez p. Ryszarda Kowalczyka - nauczyciela historii w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie, który przypomniał wydarzenia związane z bitwą pod Chotowem.

W dalszej części uroczystości nie mogło zabraknąć modlitwy w intencji poległych i żyjących żołnierzy AK - uczestników walk pod Chotowem. Następnie odbyła się ceremonia składania wiązanek kwiatów przy symbolicznym grobie mjr Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ,,Nurta”. Znajduje się w nim urna z ziemią, pochodzącą z jego grobu w Londynie. Odsłonięcie i poświęcenie grobu odbyło się w dniu 26 października 1986 roku.

Z cmentarza poczty sztandarowe pod komendą p. majora Ryszarda Marcinkowskiego oraz goście przeszli do kościoła parafialnego w Olesznie, pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie o godz. 10:00 odprawiona została uroczysta msza święta koncelebrowana przez ks. proboszcza Jacka Szymańskiego oraz ks. prefekta Pawła Sorbiana w intencji poległych i żyjących partyzantów Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich oraz ich rodzin, a także innych formacji wojskowych walczących na terenie Oleszna i okolic. Mszę Świętą uświetnili swoim śpiewem członkowie oleszyńskiego zespołu ,,Melodia”.

Na zakończenie nabożeństwa głos zabrał uczestnik bitwy pod Chotowem, porucznik Bolesław Ciesielski ,,Farys II”, który podziękował wszystkim zebranym za pamięć i liczny udział w obchodach kolejnych rocznic, zwrócił się także ze szczególnym podziękowaniem do pana Henryka Foltyna - prezesa ŚZŻAK, koło w Olesznie za otrzymany od jego rodziny gorący posiłek, kiedy przed 68 laty wraz z kolegami z oddziału, po czterech dniach nieustannej walki z Niemcami przybyli pod Chotów. Podziękował również ze łzami w oczach najpiękniejszej z niewiast - Matce Bożej za ocalenie mu życia, odmawiając w tej intencji modlitwę.

Kolejnym elementem uroczystości była akademia przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Olesznie pod okiem p. Teresy Szczepańskiej oraz p. Edwarda Karpińskiego. Dekoracje zostały przygotowane przez p. Andrzeja Kowalczyka. Ponadto organizatorzy przygotowali dla wszystkich zaproszonych gości niespodziankę w postaci okolicznościowego pisemka, zawierającego wiersze napisane przez uczniów naszej szkoły, w których przedstawili partyzanckie życie oraz wyrazili swoje przywiązanie i szacunek wobec dużej ojczyzny - Polski i tej ojczyzny małej - miejsca swojego zamieszkania. Akademia rozpoczęła się ,,Mazurkiem Dąbrowskiego”, po czym głos zabrał p. Ryszard Kowalczyk witając poczty sztandarowe: Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Ponury – Nurt, Korpusu ,,Jodła”- Okręg Kielecki, Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich, Wojska Polskiego, Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie, Ochotniczych Straży Pożarnych Oleszna, Chotowa i Świdna. Powitał również przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie, a w szczególności przyjaciela naszej szkoły i uczestnika bitwy pod Chotowem porucznika Bolesława Ciesielskiego ,,Farysa II”, przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Starachowicach oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej we Włoszczowie, Związku Harcerstwa Polskiego - Szczep Środowiskowy im Partyzantów AK ze Starachowic, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej - Obwód Świętokrzyski ze Skarżyska- Kamiennej, reprezentantów Urzędu Starostwa we Włoszczowie, Wójta Gminy Krasocin, przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie, przedstawicieli Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej ,,Olcha”.

Podczas powitania zwrócił uwagę zebranych gości na fakt odrestaurowania pomnika pod Chotowem, za co podziękował sołtysowi Chotowa i jednocześnie członkowi Zarządu Powiatu Włoszczowskiego, panu Łukaszowi Karpińskiemu oraz wójtowi Gminy Krasocin, panu Ireneusza Gliścińskiemu.

Młodzież szkolna podczas akademii zadała podstawowe pytanie o sens naszego patriotyzmu, w czasach pokoju i demokracji. Przypomniała również słuchaczom o trudach życia partyzantów oraz zwykłych obywateli podczas II wojny światowej, recytując wzruszające wiersze i śpiewając niezapomniane partyzanckie piosenki, które pozwalały w tamtych ciężkich czasach oderwać się partyzantom, choć na chwilę, od koszmaru wojny.

Po części artystycznej odbyło się ślubowanie uczniów I klasy Publicznego Gimnazjum w Olesznie, przygotowane przez p. Teresę Szczepańską - wychowawcę tej klasy. Rotę ślubowania wygłaszała dyrektor szkoły p. Zofia Marcinkowska. Następnie delegacja gimnazjalistów złożyła wiązankę kwiatów przed pamiątkową tablicą, poświęconą żołnierzom Armii Krajowej. Przyjęci w poczet gimnazjalistów uczniowie klasy I otrzymali pamiątkowe dyplomy. Po zakończeniu ślubowania Dyrektor Szkoły skierowała do gości ciepłe słowa podziękowania za przybycie i udział we wspólnym święcie żołnierzy Armii Krajowej, walczących 68 lata temu pod Chotowem.

Następnie głos zabrali przybyli goście. Jednym z pierwszych był p. mjr Ryszard Marcinkowski, który podziękował za przygotowanie uroczystej akademii dyrektor szkoły, p. Zofii Marcinkowskiej. Przypomniał także, iż Ziemia Włoszczowska jest pełna pomników, świadczących o partyzanckiej przeszłości tych terenów w czasie II wojny i powinniśmy być z tego faktu dumni.

Głos zabrała także wicedyrektor ZPO w Olesznie, p. Anna Resiak, która wręczyła panu Łukaszowi Karpińskiemu dyplom nadający mu tytuł ,,Przyjaciela Szkoły Podstawowej im. AK w Olesznie" i podziękowała za owocną współpracę przy organizacji uroczystości o charakterze patriotycznym oraz dbałość o miejsca pamięci.

Po tych miłych i bardzo wzruszających chwilach świetnie wszystkim smakował gorący posiłek oraz słodkie ciasto, przygotowane i podane w szkolnej stołówce. Rozmowom przy wspólnym stole nie było końca i dopiero ,,wojskowa dyscyplina” partyzantów spowodowała, że wszyscy udali się do Chotowa.

Tam, przed pomnikiem ufundowanym ze składek ludności Chotowa, Oleszna i innych okolicznych miejscowości, zostały złożone wiązanki kwiatów przez delegacje władz Gminy Krasocin, kombatantów ŚZŻAK - koło w Olesznie, ZŻNSZ - koło w Olesznie, członka Zarządu Powiatu Włoszczowskiego, p. Łukasza Karpińskiego, przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie, Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie oraz p. Zdzisława Wiśniewskiego - redaktora portalu internetowego Noworadomsk.

W chwilę potem na polanie, niedaleko pomnika zapłonęło ognisko, przy którym można było delektować się pieczonymi na grillu kiełbaskami z chlebem. Podczas wspólnego posiłku partyzanci wspominali młodzieńcze lata spędzone na ukrywaniu się w lasach i walce z okupantem hitlerowskim. W takiej chwili nie mogło oczywiście zabraknąć partyzanckich piosenek, śpiewanych przez kombatantów i zespół ,,Melodia” z Oleszna.

Pisemko okolicznościowe w PDF

Fotogaleria

Ryszard Kowalczyk

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ