Rocznica bitwy pod Chotowem

22 października, jak co roku nasza szkoła obchodziła kolejną rocznicę bitwy pod Chotowem. Odwiedzili nas harcerze ze Świeszyna wraz z druhem Mietkiem oraz wielu innych wspaniałych gości. m.in. minister ds. kombatantów, kurator świętokrzyski oraz wójt gminy Krasocin.

Punktualnie o godz. 8:45 cała szkolna społeczność i zaproszeni goście zebrali się pod budynkiem remizy OSP w Olesznie. Po godz. 9:00 rozpoczął się apel poległych na cmentarzu parafialnym. Delegacje złożyły pod pomnikiem żołnierzy poległych w bitwach pod Chotowem, Olesznem i Lipnem kwiaty. Przed 10:00 wszyscy pochodem ze sztandarami na czele ruszyli do kościoła na msze świętą, podczas której nasze trzy koleżanki z gimnazjum wyrecytowały wspaniałe wiersze patriotyczne. Po mszy udaliśmy się na salę gimnastyczną przy naszej szkole, gdzie odbyła się akademia przygotowana przez uczniów gimnazjum pod opieką p. Teresy Szczepańskiej oraz p. Małgorzaty Szwarc.

Wszystkim bardzo podobała się ta część artystyczna. Po akademii odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy I gimnazjum. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w historii naszej szkoły. Uczniowie złożyli uroczystą przysięgę, potem zaś ich delegacja złożyła kwiaty pod pamiątkową tablicą przed budynkiem szkoły. Pan Dyrektor wręczył ślubującym dyplomy pasowania na gimnazjalistę.

Na pewno była to wspaniała uroczystość. Każdy na długo zachowa ją w pamięci.

Redakcja