Święto Patrona szkoły i ślubowanie pierwszoklasistów

Wielu ludziom data 14.lutego kojarzy się tylko z tak zwanymi walentynkami, czyli Świętem Zakochanych. Jednak każdy uczeń naszej szkoły wie, że w tym dniu obchodzimy święto jej patrona - Armii Krajowej.

AK to zakonspirowana siła zbrojna polskiego podziemia w czasach II wojny światowej. Działała pod okupacją niemiecką i radziecką na obszarze państwa polskiego w granicach sprzed 1 września 1939 r. oraz poza nimi. Była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną ze wszystkich działających w tamtym czasie w Europie.

Święto Patrona Szkoły to wyjątkowy dzień, szczególnie dla każdego pierwszoklasisty. To właśnie w tym szczególnym dniu odbywa się ślubowanie naszych najmłodszych kolegów i koleżanek. Stają się dzięki niemu pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.

Jak co roku 14 lutego, o godz. 12.00 cała szkolna społeczność zebrała się na sali gimnastycznej, aby wziąć udział w uroczystości. Swą obecnością zaszczycili nas panowie kombatanci oraz członkowie Związku Harcerstwa Polskiego. Byli z nami również rodzice uczniów klasy I , którzy wspierali ich przed ważnym występem.

Po wprowadzeniu sztandarów i odegraniu hymnu państwowego rozpoczęła się akademia ku czci żołnierzy Armii Krajowej. Przedstawienie przygotowała pani Brygida Jasnos z pomocą pani Małgorzaty Szwarc. Aktorami byli uczniowie i uczennice gimnazjum, którzy śpiewali i recytowali wiersze.

Po zakończeniu patriotycznej części uroczystości na scenę wkroczyły nasze kochane pierwszaki. One również przygotowały wspaniałe przedstawienie. Pokazały nam, że zasługują na to, abyśmy przyjęli je do naszej szkolnej społeczności. Zaimponowały nam swoją wiedzą i zdolnościami artystycznymi. Kiedy już zakończyły występ, pan Dyrektor rozpoczął pasowanie na ucznia. Na zakończenie dzieciaki zostały obdarowane prezentami.

Następnie głos zabrał ponownie pan Edward Karpiński i wygłosił okolicznościową przemowę. Później usłyszeliśmy jeszcze kilka słów od zaproszonych gości, po czym uroczystość została zakończona wyprowadzeniem sztandarów. Goście wraz z radą pedagogiczną, pierwszakami i ich rodzicami udali się na poczęstunek. Uważam, że tego typu uroczystości bardzo korzystnie wpływają na wychowanie i rozwój uczniów. Poszerzają nasza wiedzę i uczą nas być patriotami. Powinniśmy być dumni z tego, że nasza szkoła nosi imię Armii Krajowej

Paulina Jamróz