Święto Patrona szkoły

10 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły - Armii Krajowej. AK została powołana 14 II 1942 r. Po upływie 49 lat (13 X 1991r.) została patronem naszej szkoły.

Obchodziliśmy tę rocznicę bardzo uroczyście. Na samym początku odśpiewaliśmy, stojąc na baczność, hymn Armii Krajowej pt. „Więc szumcie nam jodły..” Uczniowie klas IV, V, VI oraz I GIM. przygotowali piękną akademię na temat życia żołnierskiego i atmosfery wojennych dni. Jak co roku odwiedzili nas także dostojni goście – partyzanci oddziałów AK walczących w bitwach pod Olesznem, Chotowem i Lipnem. Otrzymali od uczniów naszej szkoły symboliczne róże. Zaszczycili nas także „króciutkimi” przemówieniami, które wszystkim bardzo się podobały. Podziękowaliśmy im głośnymi brawami.

Tego samego dnia odbyło się ślubowanie klasy I SP. Pierwszaki zostali poddani „egzaminowi”. Składał się on z kilku prostych pytań, na które odpowiadały śpiewająco. „Egzamin” zdały więc wspaniale. Uczniowie kl. I śpiewali także piosenki oraz recytowali wierszyki, za które dostali gromkie brawa.

Potem nastąpił poważny moment. Wszyscy zebrani stanęli na baczność. Pierwszaki złożyły ślubowanie. Pan Dyrektor odczytał słowa przysięgi, a pierwszaki odpowiedziały: „Ślubuję!”. Następnie każdy został pasowany przez Pana Dyrektora na ucznia naszej szkoły. Po ślubowaniu pierwszaki otrzymały drobne upominki od każdej klasy.

Pan Dyrektor wręczył także nagrody książkowe laureatom XIV konkursu wiedzy o Armii Krajowej ( odbył się on 6 II). W szkole podstawowej I miejsce zajęła Monika Skoczek, kl. IV, II – Klaudia Cierpica, kl. VI a, III – Kasia Skwarek, kl. VI.

W Gimnazjum natomiast I miejsce zdobył Hubert Szymczyk, kl. III b, II miejsce zajęła Ania Czarnogórska, kl. II b, a III – Natalia Grabiec, kl. II a.

Myślę, że ta uroczystość wypadła świetnie. Wszyscy, a szczególnie pierwszaki zapamiętają ją na długo.

Klaudia Cierpica, kl. VI, SP Oleszno