Narodowe Święto Niepodległości

W dniu 12.11.08 obchodziliśmy w naszej szkole 90-tą rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Tuż przed uroczystością, na piątej lekcji zebraliśmy się na sali gimnastycznej. Tam zobaczyliśmy przepiękne dekoracje przygotowane pod kierunkiem pana Andrzeja Kowalczyka.

Po krótkiej chwili przygotowań zaczęło się przedstawienie. Najpierw powstaliśmy z miejsc i odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy: „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie ze starszych klas naszej szkoły recytowali pięknie patriotyczne wiersze i śpiewali pieśni związane z legionami Piłsudskiego. Wszystko im fenomenalnie wychodziło. Słuchającym zapierało dech w piersiach.

Wszystko to składało się w piękną całość. Po każdej części były gromkie brawa. Oczy wszystkich były skierowane tylko na scenę. Tam również były prezentowane daty związane z 123 latami niewoli Polski. Na przykład widniała data buntu dzieci, które nie chciały uczyć się narzucanego im przez zaborcę języka . Przypomnienie tego wydarzenia, nieznanego mi do tej pory,  mocno mnie poruszyło.

Następnie głos zabrał pan dyrektor. Poruszył wiele bardzo ważnych tematów związanych z patriotyzmem i wolnością. Podczas tej akademii poznałem wiele ważnych dat z historii Polski. Podobały mi się jej fenomenalna oprawa, wspaniali aktorzy, emocjonujący scenariusz, wielki trud tych aktorów. Ta akademia zapadła mi na długo w pamięci.

Myślę ,że wszystkim podobało się to, co stało się podczas tej godziny, a przecież jeszcze lekcję wcześniej niektórzy uczestnicy akademii musieli douczać się swoich tekstów lub musieli się jeszcze dopytać, gdzie mają stać i jak się zachowywać.

Konrad Ziółkowski