Harcerze na uroczystości w Czarncy

Harcerze z 34 Drużyny Harcerskiej w Olesznie wzięli udział w uroczystości upamiętniającej hetmana Stefana Czarnieckiego w Czarncy.

W tym roku uroczystość hetmańska miała wyjątkowy charakter, bowiem zbiegły się aż trzy ważne rocznice:

• jubileusz 100-lecia ufundowania przez społeczeństwo tablicy pamiątkowej w kościele,
  • 70 rocznica przeniesienia z kruchty prochów hetmana i złożenie ich w kościelnym sarkofagu w Czarncy,
  • 15- lecie działalności Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego.

Na tej uroczystości byli obecni członkowie rodziny hetmana Czarnieckiego pochodzący z różnych stron Polski oraz delegacje szkół noszących imię tego wielkiego Polaka. Honory Czarnieckiemu przybyli oddać również kombatanci, harcerze, policja strażacy, władze samorządowe i rycerstwo, które na boisku szkolnym rozbiło obóz wojsk hetmańskich.

Uroczystość rozpoczęła się na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Czarncy od wręczenia pięknych tarcz herbowych i okolicznościowych medali dla 48 osób. Potem młodzież szkolna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie przedstawiła program artystyczny o swoim patronie.

Następnie udaliśmy się w uroczystej defiladzie na mszę świętą. Przed mszą delegacje złożyły kwiaty na grobie hetmana, a jego potomkowie odsłonili tablicę pamiątkową na ścianie kościoła.

Czyny hetmana Czarnieckiego przerosły najśmielsze oczekiwania jemu współczesnych. Bóg, Wiara, Ojczyzna – to wartości, którym służył hetman. „Miał w sobie olbrzymie poczucie odpowiedzialności przed Bogiem, Ojczyzną i przyszłymi pokoleniami...”- mówił w homilii Ojciec Kamil z Częstochowy.

Po Mszy świętej na placu szkolnym odbyły się pokazy rycerskie, które przeniosły obserwatorów w odległe czasy, kiedy hetman Czarniecki prowadził wrogami Ojczyzny wojny podjazdowe.

To była wielka uroczystość patriotyczna, która ściągnęła do Czarncy tłumy gości z różnych zakątków Polski. Mieliśmy okazję zatem przybliżyć sobie wydarzenia z życia wielkiego Polaka – Hetmana Stefana Czarnieckiego.

Druhny: Paulina Jamróz,

Izabela Hernes,