Partyzancka Droga Krzyżowa na Wykusie już po raz trzeci

W plan działań naszej Drużyny Harcerskiej na stałe wpisał się udział harcerzy w Partyzanckiej Drodze Krzyżowej na Wykusie 28 października.

W tym dniu 1943 r. oddziały Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” stoczyły na Wykusie wielką bitwę obronną z niemiecką obławą.

Wykus to uroczysko leśne położone w połowie drogi między Wąchockiem, a Bodzentynem. To tu w okresie II wojny światowej było miejsce koncentracji i obozowania największego na Kielecczyźnie Zgrupowania Oddziałów Partyzanckich AK „Ponury”.

W bieżącym roku odbyliśmy tę Drogę wzdłuż Polany Wykus po raz trzeci. Spotkanie uczestników i celebrantów odbyło się przy I stacji w pobliży zbiorowej mogiły partyzantów AK oddziału inspektora „Jacha”, a zakończyło ostatnią XIV stacją przy leśnej Kapliczce na Wykusie z obrazem Matki Boskiej Bolesnej. Poszczególne stacje Męki Pańskiej wykonano w formie kapliczek i umocowano je na drzewach: dębach, sosnach, jodłach, świerkach. Dodatkowym i trwałym elementem jest 14 granitowych płyt, które z daleka informują o numerze i nazwie stacji.

Partyzancka Droga Krzyżowa to symbole cierpień partyzantów spowodowanych obławami, walkami, obozowaniem w chłodzie i głodzie, często nękanych chorobami, a przede wszystkim nieustającą pamięcią o tych, którzy polegli.

Z roku na rok coraz więcej osób uczestniczy w Drodze Krzyżowej. Są to głownie uczniowie z pobliskich szkół, liczni kombatanci, kapłani i miejscowa ludność. W imieniu harcerzy z naszej Drużyny zachęcamy również do udziału w tej uroczystości pozostałych uczniów naszej szkoły, partyzantów z naszego regionu. To wspaniałe, że wszyscy razem pokonujemy trasę tej Drogi w głębokiej gęstwinie Puszczy Świętokrzyskiej modląc się za tych, którzy oddali życie za Ojczyznę oraz o lepsze jutro dla tych co żyją.

Druhny: Edyta Wdowiak, Marcelina Olczyk kl. I b Gim.