Get Adobe Flash player

Uroczysty początek roku szkolnego w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie

82 lata temu wojska niemieckiego Wehrmachtu oraz radzieckiej Armii Czerwonej przekroczyły granice naszego państwa, aby podpalić dom, ten w którym mieszkasz- Polskę. W obronie tego, co bliskie sercu i najdroższe, w poczuciu obowiązku wobec małej i dużej ojczyzny, nasi dziadowie i ojcowie chwycili za broń, aby wypełnić jeden z najważniejszych obowiązków, każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, jakim była i jest do dziś obrona Ojczyzny. Dla uczczenia rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz powitania nowego roku szkolnego, właśnie 1 września 2021r., w sali gimnastycznej Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie, odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów kl. VIIB, pod kierunkiem wychowawcy p. Ryszard Kowalczyka oraz pomocy nauczyciela plastyki p. Andrzeja Kowalczyka.

Początek roku szkolnego z udziałem gości
W powitaniu nowego roku szkolnego 2021/2022, upamiętnieniu 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz ceremonii objęcia urzędu dyrektora oleszyńskiej szkoły przez p. Rafała Pacanowskiego, wzięli udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Krasocin p. Ireneusz Gliściński, Wicewójt p. Jacek Sienkiewicz, Wizytator Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Kielcach p. Sławomir Krzysztofik, Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji we Włoszczowie nadkom. Marek Maj, Komendant Powiatowy Państwowej Staży Pożarnej we Włoszczowie st. kpt. Andrzej Pacanowski, Dyrektor Powiatowego Centrum Kulturalno -Rekreacyjnego p. Teresa Chudy, Dyrektor Powiatowego Centrum Oświaty we Włoszczowie p. Leszek Huszno, Główna Księgowa Powiatowego Centrum Oświaty we Włoszczowie p. Agnieszka Prokop- Bąk, Kierownik Centrum Usług Wspólnych w Krasocinie p. Irena Kuśmierczyk, przedstawiciel 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Kielcach podporucznik Sylwia Szymus, była Dyrekcja ZPO w Olesznie- p. Zofia Marcinkowska i p. Anna Resiak oraz społeczna wicedyrektor ZPO w Olesznie p. Mariola Kamińska. Wszyscy zgromadzeni na sali gimnastycznej wysłuchali wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt.: ,,Pieśń o żołnierzach z Westerplatte", Jerzego Żuławskiego pt.: ,,Do moich synów", Kazimierza Wierzyńskiego pt.: ,,Święty Boże" oraz obejrzeli filmy z serwisu YouTube pt.:,, A więc wojna...", ,, NIEMCY- POLAKOM łapanka i transport więźniów z Pawiaka do gestapo". Następnie władze Gminy Krasocin, Przewodnicząca Rady Rodziców p. Joanna Drej oraz nauczyciele i uczniowie, pożegnali odchodzącą dyrektor p. Zofię Marcinkowską i wicedyrektor p. Annę Resiak. Obie panie otrzymały podziękowania, jak również upominki i duże bukiety kwiatów. W dalszej części uroczystości Wójt Gminy Krasocin odczytał zarządzenie, w którym powołał p. Rafała Pacanowskiego na urząd dyrektora ZPO w Olesznie. Nie zabrakło również licznych upominków oraz bukietu kwiatów, które Wójt Gminy Krasocin wręczył nowemu dyrektorowi, w asyście swojego zastępcy p. Jacka Sienkiewicza oraz Kierownik Centrum Usług Wspólnych w Krasocinie p. Ireny Kuśmierczyk. Głos zabrali także: Wizytator Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Kielcach p. Sławomir Krzysztofik, który odczytał list od Ministra Edukacji i Nauki p. Przemysława Czarnka oraz przedstawiciel 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Kielcach, podporucznik Sylwia Szymus.

A więc wojna...
W piątek 1 września 1939r. o godzinie 4:40 bombowce niemieckiej Luftwaffe zbombardowały miasto Wieluń, pięć minut później, o 445 z niemieckiego pancernika Schleswig- Holstein, padły strzały w kierunku Westerplatte, wojska niemieckie zaatakowały obszar państwa polskiego na lądzie, morzu i w powietrzu. Złamanie granicznych szlabanów przyszło Niemcom łatwo, jednak polska obrona była zaskakująco wytrwała. Takie nazwy jak: Westerplatte, Poczta Gdańska, Bzura, Wizna- nazywana polskimi ,,Termopilami”, Warszawa, Modlin, Hel, Kock na trwałe wpisały się w naszą historię. Historię pisaną odwagą i poświęceniem, a jeżeli trzeba również i krwią. Dlatego naszym wspólnym obowiązkiem, jest ocalić od zapomnienia, nazwiska naszych bohaterów:
• major Henryk Sucharski, kapitan Władysław Raginis, prezydent Warszawy Stefan Starzyński,
• major Henryk Dobrzański ,,Hubal”, rotmistrz Witold Pilecki, aspirant policji Jan Madej z Oleszna,
• święty Maksymilian Maria Kolbe, Janusz Korczak, Irena Sendlerowa, Rodzina Ulmów z Markowej, i jeszcze wielu, wielu innych, którzy w kraju, i poza jego granicami, walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej.
Po sześciu tygodniach bohaterskiej, aczkolwiek nierównej walki, ziemie polskie zostały podzielone zgodnie z ustaleniami, podjętymi przez Adolfa Hitlera oraz Józefa Stalina. Naród polski znalazł się pod okupacją niemiecką i radziecką. Polska po raz kolejny zniknęła z mapy Europy, a w jej miejsce pojawiły się takie nazwy jak: Kraj Warty i Generalne Gubernatorstwo- okupowane przez Niemców oraz obszary wschodnie państwa polskiego, które zostały włączone do Związku Radzieckiego. Mimo braku niepodległego państwa oraz władz państwowych w postaci prezydenta, parlamentu oraz rządu, które byłyby obecne w kraju, nasi przodkowie sprzed 82 lat, nie poddali się terrorowi okupantów. 27 września 1939 roku, na dzień przed kapitulacją Warszawy, w sercu Europy powstało na nowo Państwo Polskie, które będzie działać w podziemiu- na zasadach konspiracji, czyli działalności prowadzonej w ukryciu. Organizując powszechny opór społeczeństwa, pomagało Polakom zachować godną postawę ludzi, nie ulegających zniewoleniu i walczących.
Bilans II wojny światowej dla Świata i Polski
W kwietniu 1945 roku upadł Berlin. 8 maja Trzecia Rzesza Niemiecka skapitulowała i chociaż na Dalekim Wschodzie trwały jeszcze działania wojenne, dla Polski nastąpił koniec wojny. Jej bilans był jednak straszny.
• Trwała 6 długich lat,
• Powołano pod broń 110 milionów żołnierzy,
• Życie straciło 70 milionów ludzi,
• Niemcy zamordowali 6 milionów polskich obywateli,
• Zginęła znaczna część polskiej inteligencji,
• Polska utraciła 20% swojego terytorium, z 389 tys. km na 312 tys. km,
• Straty finansowe oszacowano w 2004r. na co najmniej 634 miliardy dolarów,
• Dziś próbuje się przeliczyć precyzyjniej straty Polski,
My, obywatele III Rzeczypospolitej Polskiej pamiętamy, tragiczne dla naszej historii, wydarzenia z lat 1939 - 1945. Jak żaden naród, pamiętamy dziś, i musimy pamiętać w przyszłości, że: ,, sześć długich zim, pięć długich lat szła światem wojna, żłobiła ślad. Ogień miotała, śmierć i zniszczenie. Sześć ostrych zim, pięć skwarnych lat... ."

Autor: Ryszard Kowalczyk, historyk SP im. AK w Olesznie

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ