Get Adobe Flash player

Uczciliśmy 74 rocznicę bitwy na Zwierzyńcu

W niedzielę, tj. 18 marca 2018 r. w Czarncy odbyły się uroczystości związane z obchodami 74 rocznicy bitwy na Zwierzyńcu.

Tradycyjnie, uczestnicy uroczystości zgromadzili się przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy. Na budynku tej szkoły od 18 marca 1984 r. jest tablica pamiątkowa ku czci poległych partyzantów Armii Krajowej podczas bitwy na Zwierzyńcu. W tej uroczystości naszą społeczność szkolną reprezentował poczet sztandarowy w osobach: chorąży – Damian Marcinkowski i asysta – Aleksandra Lichosik i Nastazja Maciołek. Opiekę nad uczniami z naszej szkoły sprawowała p. Anna Resiak. Sztandar ŚZŻAK Koło AK w Olesznie reprezentowali: chorąży – Jan Mazur i asysta – Czesław Kowalczyk. W uroczystości uczestniczył również Stanisław Komisarczyk prezes Koła NSZ w Olesznie.

Gości powitała pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy. Z uwagą obejrzeliśmy montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów tej szkoły.

Oto kilka faktów o bitwie na Zwierzyńcu, które warto zapamiętać.

Bitwę tę, stoczoną w dniu 19 marca 1944 roku, poprzedziła akcja partyzantów z byłego obwodu Batalionu Partyzanckiego Armii Krajowej pod dowództwem porucznika „Marcina” – Mieczysława Tarchalskiego. Jej celem było:
- aresztowanie trzech niemieckich konfidentów: Abla, Gramzego i Kluczyńskiego,
- zarekwirowanie większych ilości towarów z niemieckich sklepów i magazynów,
- zniszczenie dokumentacji kontyngentowej w magistracie,
- pokazanie, że nawet w większych skupiskach Niemcy nie mogą czuć się bezpiecznie.

Akcja przebiegała zgodnie z planem. Partyzanci ostrzelali siedzibę miejscowej żandarmerii w budynku Starostwa przy ul. Koniecpolskiej, zniszczyli akta i spisy administracyjne, ukarali chłostą kilku miejscowych urzędników współpracujących z Niemcami oraz zabrali towary z magazynów i sklepów niemieckich. Po jej zakończeniu całe zgrupowanie rozeszło się w ustalonych wcześniej kierunkach, m.in. do Kluczewska, Kurzelowa, za Pilicę i w kierunku Oleszna, zabierając ze sobą skonfiskowane towary i złapanych konfidentów. Jedna z grup partyzanckich pod dowództwem porucznika Zenona Siudy pseudonim „Wolt” przybyła na gajówkę Zwierzyniec. Niestety, ppor. „Wolt” popełnił błąd, nie ubezpieczając należycie swojego oddziału. Dodatkowo z 18 na 19 marca 1944 r. spadł świeży śnieg i wycofywanie się wszystkich grup pozostawiło po sobie wyraźne ślady. Wcześnie rano Niemcy udali się na Zwierzyniec i całkowicie zaskoczyli śpiących partyzantów. W wyniku nierównej walki grupa „Wolta” została rozbita. Partyzanci, którzy zginęli to:
1. ppor. Zenon Siuda „Wolt”
2. ppor. Kazimierz Skowron „Mewa”
3. pchor. Marian Krynicki „Kozak”
4. plut. Edward Stajszczyk „Zamek”
5. kpr. Stanisław Cieślak „Czajka”
6. strz. Marian Barski „Zenon”
7. strz. Stanisław Dudziński „Orzeł”
8. strz. Stanisław Łaskawski „Cis”
9. strz. Stanisław Struski „Długi”
10. strz. Antoni Pilarski „Słoneczny”
11. strz. Józef Grabowski „Błyskawica”
12. strz. Kazimierz Podczasik „Czarny”
13. strz. Roman Czarnecki „Wrzos”
14. strz. Józef Włodarczyk „Żuk”
15. strz. Aleksander Szczerba „Leśniewski”
16. strz. N.N. „Dąb”
Zwłoki poległych partyzantów Niemcy załadowali na wozy i jeżdżąc z nimi po rynku we Włoszczowie próbowali się dowiedzieć od mieszkańców, czy znają zabitych. Po kilku dniach ciała poległych partyzantów kazali pochować na cmentarzu żydowskim, skąd w 1945 roku ekshumowano je i przeniesiono na Cmentarz Parafialny we Włoszczowie.

Przed wyjściem do kościoła odbył się apel poległych, a następnie złożyliśmy kwiaty pod tablicą pamiątkową na budynku szkoły.

Uroczystość zakończyła msza święta w Kościele Parafialnym w Czarncy w intencji pomordowanych partyzantów na Zwierzyńcu.

Dziękujemy panu Łukaszowi Karpińskiemu za zorganizowanie dowozu na uroczystość do Czarny samochodem OSP w Chotowie. Składamy również podziękowanie kierowcy samochodu strażackiego – panu Mieczysławowi Lichosikowi.

Uczestnicy uroczystości z Oleszna

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ