Get Adobe Flash player

Żołnierze Wyklęci nie porzucili Boga i broni. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie

,,Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie,
krwi własnej, ani życia nie szczędzić … .”
Rotmistrz Witold Pilecki

"Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba.”
Danuta Siedzikówna ,,Inka”

Największym skarbem dla wszystkich Polaków od zawsze była Ojczyzna. Dla niej kolejne pokolenia naszych dziadów i ojców rodziły się, żyły, a kiedy trzeba było, umierały. Wspólnym wysiłkiem naszych przodków, krwią przelaną na polach wszystkich bitew, bohaterstwem przesłuchiwanych przez niemieckie Gestapo ,radzieckie NKWD i polskie UB, wzniosłymi okrzykami ,,Jeszcze Polska nie zginęła” skazańców, których władza ludowa w Polsce okrzyknęła zdrajcami, choć jedynym ich "grzechem” okazała się niewinność, zbudowaliśmy dzisiejszą Polskę. Dziś naszym obowiązkiem jest walka o pamięć. Podobnie jak przeglądając rodzinne albumy wspominamy naszych najbliższych, tak również mamy ocalić od zapomnienia sylwetki i dokonania ,,wyklętych bohaterów” naszej historii. Od nich otrzymaliśmy przecież wolność, z której tak szczodrze dziś korzystamy.

Śladami Żołnierzy Wyklętych

W imię otrzymanej wolności oraz ocalenia od zapomnienia grupa 27 uczniów Publicznego Gimnazjum w Olesznie pod opieką p. A. Kowalczyk, M. Kamińskiej, p. A. Kowalczyka oraz p. R. Kowalczyka wzięła w dniu 26 lutego 2017 r. udział w V edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod hasłem: ,,Tropem Wilczym”.

W niedzielne południe, pomimo zimna, wszyscy z ogromnym zapałem stanęli do rywalizacji w biegu na symbolicznym dystansie 1963 m, wokół zbiornika wodnego ,,Klekot” koło Włoszczowy. Poprzez udział w tym masowym biegu, w którym uczestniczyło 150 biegaczy, uczciliśmy pamięć ,,Żołnierzy Wyklętych”, a w szczególności sierżanta Józefa Franczaka, ps. ,,Lalek” - ostatniego poległego w boju partyzanta podziemia poakowskiego, który zginął z bronią w ręku podczas obławy przygotowanej przez Służbę Bezpieczeństwa (SB) oraz Zmilitaryzowane Oddziały Milicji Obywatelskiej (ZOMO) w dniu 21 października 1963 r. we wsi Majdan Kozic Górnych. Właśnie do daty śmierci ostatniego ,,Żołnierza Wyklętego” nawiązuje w symboliczny sposób długość trasy biegu rodzinnego, w którym wzięli udział nasi uczniowie. W nagrodę wszyscy otrzymali pamiątkowe medale, koszulki z nadrukiem sylwetek ,,zapomnianych bohaterów” oraz materiały edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Największą jednak nagrodą, jak przyznali sami uczniowie, była możliwość udziału w tak szczytnej patriotycznej imprezie, która corocznie skupia coraz większe grono uczestników w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat. Z pewnością pojawimy się na niej za rok, aby już po raz trzeci wspomnieć ,,Żołnierzy Wyklętych”, zakosztować żołnierskiej grochówki i wśród ludzi o gorących sercach przeżyć szczególną lekcję historii Polski.

Za miłe przyjęcie, otrzymane nagrody oraz wspaniałą atmosferę składamy na ręce organizatorów słowa uznania. Należy nadmienić, iż nasz wyjazd na V edycję biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych ,,Tropem Wilczym” był możliwy dzięki wsparciu finansowemu p. Rafała i Marka Orlikowskich, właścicieli firmy przewozowej ,,Rafmal” z Włoszczowy.

Nic ani nikt nie przywróci im życia, ale nasza pamięć może przywrócić im honor

Z okazji przypadającego 1 marca Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie klasy II Publicznego Gimnazjum w Olesznie przygotowali, pod opieką wychowawcy p. Ryszarda Kowalczyka, uroczysty apel. W przygotowanie uroczystości zaangażowali się również uczniowie kl. VI szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjum.

Przemykające slajdy prezentacji, wymowne fragmenty filmów pt: ,,Żołnierze wyklęci - cała prawda”, ,,Pilecki”, ,,Inka - prawie 18 lat” oraz piosenka pt.: ,,Podziemna armia powraca” pozwoliły uczestnikom apelu przenieść się do czasów komunistycznego terroru. Wszyscy mają o nich zapomnieć, jakby nigdy nie istnieli! Taki był nakaz nowej władzy ludowej, która na bagnetach radzieckich żołnierzy zadomowiła się w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Sanitariuszka Danuta Siedzikówna ,,Inka”, rotmistrz Witold Pilecki, generał August Emil Fieldorf ,,Nil”, czy wreszcie wspomniany już Józef Franczak "Lalek” mieli umrzeć na wieczność i nigdy już nie zaistnieć w świadomości kolejnych pokoleń Polaków. Chociaż do końca walczyli o wolną Polskę, choć pozostali wierni żołnierskiej przysiędze, władza komunistyczna skazała ich wszystkich na śmierć. Jednak nawet wtedy, pozostali niezłomni, nie okazali lęku. "Inka” umierając krzyczała: "Niech żyje Polska”, rotmistrz Witold Pilecki w ostatnich słowach powiedział: "Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać… .”, generał August Emil Fieldorf "Nil” podczas ostatniego widzenia z żoną, tuż przed zamordowaniem go przez komunistów, powiedział: "Czy wiesz, dlaczego mnie skazali? Bo odmówiłem współpracy z nimi. Pamiętaj, żebyś nie prosiła ich o łaskę! Zabraniam tego.”

Tak mogli postąpić tylko ludzie prawdziwie wolni, bohaterowie, dla których słowa "Bóg, Honor i Ojczyzna" były drogowskazami wyznaczającymi drogę ich życia. Świat miał o nich zapomnieć, tymczasem tak wielu dziś o nich pamięta, tak wielu utożsamia się z ich ideałami. Wydobyte z mroków powojennej historii fakty trafiają dziś na karty szkolnych podręczników. Na przekór wieloletniej propagandzie komunistów nasi ojcowie przekazali nam historię swoich ojców, którzy dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej gotowi byli poświecić życie.

W tej chwili, miliony młodych ludzi dzierży w swoich dłoniach los naszej Ojczyzny. Uroczysty apel, który przygotowali oraz udział w biegu ,,Tropem Wilczym” pokazał, że ideały i wartości, jakimi kierowali się "Żołnierze Wyklęci” nie są im obce. Dla swoich bohaterów są gotowi poświecić swój wolny czas i siły.

Miłym akcentem kończącym uroczysty apel ku czci Żołnierzy Wyklętych były: ceremonia wręczenia pamiątkowych medali, dyplomów oraz nagród za zdobycie miejsc na podium w szkolnej klasyfikacji V edycji biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych ,,Tropem Wilczym” oraz nagrodzenia laureatów szkolnego konkursu plastycznego pod hasłem: "Armia Krajowa - Patron naszej szkoły w oczach ucznia”. Klasyfikacja biegu ,,Tropem Wilczym” ułożyła się następująco:
Dziewczyny:
I miejsce - Roksana Lesiak, kl. II gimnazjum 
II miejsce - Izabela konik, kl. II gimnazjum 
III miejsce - Edyta Dankowska, kl. III gimnazjum
Chłopcy:
I miejsce - Paweł Komisarczyk, kl. Ia gimnazjum
II miejsce- Bartłomiej Szałowski, kl. Ib gimnazjum 
III miejsce- Kamil Lichosik, kl. III gimnazjum

Wspomniane medale, dyplomy oraz nagrody wręczył uczestnikom biegu radny Powiatu Włoszczowskiego i jednocześnie koordynator V edycji biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych ,,Tropem Wilczym”, p. Rafał Pacanowski w towarzystwie dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie, p. Zofii Marcinkowskiej. Należy również nadmienić, iż p. Rafał Pacanowski ufundował nagrody dla najlepszych biegaczy z naszej szkoły w kategorii dziewczyn i chłopców.

Laureatami szkolnego konkursu plastycznego pod hasłem: ,,Armia Krajowa - Patron naszej szkoły w oczach ucznia” zostali następujący uczniowie:

Kl. II - III szkoła podstawowa

I miejsce - Olaf Konieczny, kl. IIIa
II miejsce - Igor Lichosik, kl. IIIb
III miejsce - Julia Przepióra, kl. IIa
IV miejsce - Judyta Drej, kl. IIb
Wyróżnienia otrzymali: Julita Skiba, Martyna Dzięcioł, Przemysław Kowalczyk.

Kl. IV-VI szkoła podstawowa

I miejsce - Natalia Zagrodzka, kl. VI
II miejsce - Klaudia Gołdyn, kl. V
III miejsce - Laura Zapała, kl. IVb
IV miejsce - Izabela Lichosik, kl. IVb
Wyróżnienia otrzymali: Fabian Dachowski, Wiktoria Karpińska, Patrycja Kościołek.

Kl. I- II gimnazjum

I miejsce - Wiktoria Picheta, kl. II
II miejsce - Martyna Majecka, kl. Ia
III miejsce - Alicja Sobczyk, kl. II

Sponsorem nagród w konkursie plastycznym była sołtys Woli Świdzińskiej p. Magdalena Szklarz. Pracami komisji konkursowej kierował p. Andrzej Kowalczyk, nauczyciel plastyki.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wyjazdu na bieg ,,Tropem Wilczym” oraz uroczystego apelu składamy serdeczne słowa podziękowania. 

Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć

Autor: R. Kowalczyk, historyk ZPO w Olesznie

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ