„Witaj majowa jutrzenko...” - rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie uroczyście uczciła 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w dniu 29 kwietnia 2016 r. o godzinie 11.00 na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia.

Aby podkreślić doniosłość tego majowego święta, w jego przygotowaniu wzięli udział przedstawiciele z nieomal wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum.

Uczniowie klasy piątej i szóstej pod kierunkiem pana Edwarda Karpińskiego przypomnieli o najważniejszych wydarzeniach historycznych związanych z uchwaleniem przez Sejm Wielki pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Zaprezentowali oni również piękne wiersze wyrażające radość naszych przodków z faktu uchwalenia Konstytucji i ich nadzieje z nią związane.

Występy recytatorów przeplatane były historycznymi pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chórzystek z Publicznego Gimnazjum w Olesznie pod kierunkiem pani Brygidy Jasnos. „Mazurek 3 Maja” i „Polonez 3 Maja” oraz „Rota” bardzo mocno podkreśliły uroczysty charakter tej patriotycznej uroczystości i pozwoliły słuchaczom przenieść się myślami ponad dwa wieki wstecz, do czasów, gdy Konstytucja  wzbudziła w sercach Polaków nadzieję na lepszą, sprawiedliwszą i przede wszystkim wolną Ojczyznę. Dlatego też w wielkim skupieniu i ciszy widzowie wysłuchali również słów piosenki Jana Pietrzaka „Nadzieja”.

3 Maja to święto radości, którą najlepiej wyrażają słowa: „Wiwat Maj. Trzeci Maj” śpiewane przez zgromadzony w 1791 roku przed Zamkiem Królewskim tłum warszawiaków. Radość tę postarali się wyrazić podczas szkolnej akademii uczniowie klas I – III szkoły podstawowej, przygotowywani przez swoje wychowawczynie: p. Barbarę Mulewicz, p. Zdzisławę Kowalczyk, p. Małgorzatę Skoczek, p. Iwonę Kwaca, p. Halinę Budzynowską i p. Teresę Siwek. Zaprezentowane przez nich trzy tańce narodowe: polka, polonez i krakowiak rozemocjonowały publiczność, która długo nagradzała brawami młodych tancerzy.

Na widowni, oprócz uczniów i nauczycieli, byli również goście, a wśród nich zastępca Wójta Gminy Krasocin pan Jacek Sienkiewicz, kierownik ZOPO w Krasocinie pani Irena Kuśmierczyk, przedstawiciele Rady Rodziców oraz wielu rodziców uczniów biorących udział w uroczystości. Wszyscy oni mieli okazję głęboko przeżyć to  majowe święto, zwłaszcza że świąt o takim właśnie radosnym charakterze jest w naszej tradycji narodowej niezbyt wiele. Do zbudowania tego nastroju przyczyniła się również oprawa plastyczna uroczystości stworzona dzięki pomocy pana Andrzeja Kowalczyka. Dopełniły ją biało-czerwone kotyliony na piersiach uczestników, udział szkolnego pocztu sztandarowego oraz uroczyste wniesienie na scenę tekstu Konstytucji 3 Maja w towarzystwie symboli narodowych: godła i dwu flag.

Uroczystość zakończyło wystąpienie dyrektor szkoły pani Zofii Marcinkowskiej, która podziękowała za jej przygotowanie i pogratulowała udanego występu. Przypomniała również o drugim majowym świecie – Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Akademia ta była jednocześnie niezwykłą lekcją historii o pierwszej polskiej Konstytucji, która przez cały okres rozbiorów była symbolem dążeń do odzyskania niepodległości, a po jej odzyskaniu, do dnia dzisiejszego - powodem dumy z samodzielnie podjętej przez Polaków próby ratowania własnego państwa.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości

Organizatorzy uroczystości