Oddaliśmy hołd Żołnierzom Wyklętym

W dniu 29 lutego w przeddzień obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" uczniowie Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie w uroczystej akademii uczcili pamięć tych wszystkich żołnierzy, którzy, nie mogąc pogodzić się z powojenną rzeczywistością po 1945 roku, mieli odwagę trwać w niezłomnej walce o prawo do życia w wolnej i suwerennej Ojczyźnie. Wielu z nich poległo z bronią w ręku. Jeszcze więcej zostało aresztowanych i poddawanych okrutnym torturom, a potem w sfingowanych procesach skazywano ich na karę śmierci lub długoletnie więzienie. Ich groby do dziś pozostają bezimienne.

Zaprezentowany montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klasy drugiej gimnazjum oraz szkolnego chóru przybliżył uczniom tragiczne i bolesne losy żołnierzy polskiego podziemia, którzy mieli odwagę sprzeciwić się powojennej komunistycznej władzy i uzależnieniu od ZSRR. Uczniowie recytowali pełne emocji wiersze ukazujące strach, ból i poniżenie żołnierzy wyklętych, lecz do końca nieugiętych, rozstrzelanych… W nastrój smutku i nostalgii wprowadziły publiczność utwory „Biały Krzyż” Janusza Kondratowicza w wykonaniu Gabrieli Rogali oraz „Elegia o chłopcu polskim” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w wykonaniu Katarzyny Szczepańskiej.

Przedstawiony montaż wyraźnie pobudził widzów do refleksji, gdyż po jego zakończeniu jeszcze przez chwilę wszyscy pozostali w ciszy. Wyraźnie wzruszona pani dyrektor podziękowała wszystkim uczniom za właściwą postawę i wzorowe zachowanie. Szczególne podziękowania skierowała pod adresem uczniów klasy drugiej gimnazjum, za wysiłek i zaangażowanie w przygotowanie tej podniosłej uroczystości. Słowa uznania usłyszeli także nauczyciele: p. Teresa Szczepańska, p. Aldona Kowalczyk i p. Andrzej Kowalczyk - współorganizatorzy akademii.

Po części artystycznej nastąpił uroczysty moment wręczania dyplomów i nagród dla uczestników IV edycji biegu pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych’’, który odbył się w dniu 28 lutego we Włoszczowie - kąpielisko Klekot. Dyplomy wręczała pani dyrektor w towarzystwie p. Ireny Kuśmierczyk - kierownik ZOPO w Krasocinie, reprezentującej Urząd Gminy. Przygotowane przez organizatorów dyplomy otrzymali wszyscy uczestnicy biegu, którzy w dniu akademii założyli także pamiątkowe koszulki i medale. Dodatkowo dla najszybszych biegaczy reprezentujących ZPO w Olesznie przygotowane zostały wyróżnienia i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców i Wójta Gminy Krasocin - p. Ireneusza Gliścińskiego. Wśród naszych uczniów najlepszymi biegaczami okazali się: Dawid Gusta z kl. III gimnazjum oraz Roksana Szczukocka z kl. VI b szkoły podstawowej.

Na zakończenie pani dyrektor pogratulowała wszystkim uczestnikom sukcesu, wyrażając przekonanie, że bieg Tropem Wilczym na stałe wpisze się w kalendarz imprez w naszej szkole. Nosząc zaszczytne imię Armii Krajowej nie możemy pozostać obojętni wobec wszystkich wydarzeń upamiętniających bohaterską walkę żołnierzy podziemia i wierność złożonej przysiędze.

Organizatorzy uroczystości

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości