Get Adobe Flash player

„O, dniu pamiętny, o Trzeci Maju!”- uroczysta akademia

Każdego roku na początku maja Polacy mają wiele okazji do zamanifestowania swojego przywiązania do Ojczyzny. Obchodzimy wtedy rocznice ważnych wydarzeń historycznych:

  • Święta Pracy (1 Maja),
  • uchwalenia Konstytucji 3 Maja,
  • przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja),

oraz (2 maja) Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Wywiesiliśmy w te dni biało-czerwone flagi na balkonach i w oknach naszych domów jako widoczny znak uczuć patriotycznych.

W naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona tym wydarzeniom. Uczennice klasy VI pod kierunkiem p. Jolanty Lichosik przygotowały apel o Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to święto państwowe, ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Obchodzimy je w całym kraju 2 maja.

Flaga jest - obok godła – naszym najwyższym symbolem narodowym. Symbolem wolnego i niepodległego państwa. Reprezentuje imię Polski poza jej granicami. Łączy Polaków w kraju i poza nim. Jest widocznym
i wymownym znakiem naszych najcenniejszych wartości. Biel i czerwień jako barwy narodowe pojawiły się po raz pierwszy 3 maja 1972 roku, podczas uroczystych obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia
Konstytucji. Wówczas, wszystkie warszawskie damy ubrały białe suknie, przepasane czerwonymi szarfami.

Dzisiaj symbole narodowe można uwidaczniać bez ograniczeń, ale pod jednym warunkiem – należy je otoczyć czcią i szacunkiem. Jest to patriotyczny obowiązek każdego obywatela, każdego Polaka. Jesteśmy Europejczykami. Nasza biało-czerwona powiewa wśród flag krajów członkowskich Unii Europejskiej. Jest to dla nas nowy wymowny symbol - wyraz naszej obecności na Starym Kontynencie.
„Biało- czerwone barwy nieobojętne” są szczególnie widoczne podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Jak to było z Konstytucją, opowiedzieli nam uczniowie II b przygotowani pod kierunkiem p. H. Budzynowskiej. Młodzi aktorzy wcielili się w role czołowych postaci Sejmu Czteroletniego: Stanisława Małachowskiego, Hugona Kołłątaja, Ignacego Potockiego, króla Stanisława Poniatowskiego, którzy pracowali nad postępową ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona prawa dla mieszczan, tron dziedziczny w miejsce wolnej elekcji, postulat sądów nieustających, zniesienie liberum veto, opiekę nad chłopami i ukrócenie samowoli magnatów poprzez nałożenie na nich większych podatków. Obóz patriotów polskich w ten sposób wyrwał naród z zaklętego kręgu niemocy, rozkładu i zgorszenia.

Piosenki i wiersze zaprezentowane przez dzieci podkreślały radosny nastrój tego święta, bo Konstytucja 3 Maja dawała radość i nadzieję na zrzucenie obcego panowania i była okazją do zamanifestowania patriotyzmu Polaków.

Po  zakończeniu uroczystości p. Dyrektor podziękowała uczniom i opiekunom za piękną lekcję historii, za piosenki i wiersze, a także zachęciła do radosnego przeżywania majowych świąt.

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ