Get Adobe Flash player

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Po raz piąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Tym mianem określa się żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy nie złożyli broni po zakończeniu drugiej wojny światowej i kontynuowali walkę z sowietyzacją Polski, domagając się wolnej i niezależnej Polski. Było wśród nich wiele tysięcy żołnierzy Armii Krajowej.

W sumie do walki z sowietami i komunistycznymi władzami Polski włączyło się ponad 200 tysięcy osób. W latach 1944-1956 wskutek terroru komunistycznego śmierć poniosło około pięćdziesięciu tysięcy z nich. Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

Określenie „żołnierze wyklęci” powstało w 1993 – użyto go pierwszy raz w tytule wystawy Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r., organizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Termin „żołnierze wyklęci” upowszechnił Jerzy Ślaski, publikując książkę o takim tytule.

Od 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ