Pasowanie na czytelnika uczniów klas I z udziałem rodziców i dziadków

W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Uroczystość ta odbyła się w II semestrze, kiedy uczniowie znają już prawie cały alfabet.

Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka powinna być  na długo zapamiętana. Dzieciom zawsze na tej imprezie towarzyszą rodzice, którzy mają ich wspierać w dążeniu do poznania świata przez czytanie. Ponadto na uroczystość przybyli uczniowie klas młodszych, którzy wciąż bardzo chętnie sięgają po książkę.

Specjalnie na tę okazję klasy I pod kierunkiem wychowawczyń: p. Teresy Siwek oraz p. H. Budzynowskiej przygotowały wyjątkową część artystyczną, podczas której widzowie obejrzeli inscenizację baśni pt. „Czerwone Kapturki”. Była to zabawna sztuka. Wilk był jeden, zaś Czerwonych Kapturków kilku i stąd wynikło wiele zabawnych sytuacji. Sztuka  wywarła duże wrażenie na widzach. Dzieci dostały gromkie brawa. Wszystkim podobały się barwne kostiumy i spontaniczna gra małych aktorów.

Potem nastąpiła uroczysta chwila pasowania na czytelnika. Skupione i poważne dzieci  w obecności p. Dyrektor Z. Marcinkowskiej uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, którego dokonała bibliotekarka- p. J. Lichosik. Jednocześnie p. Dyrektor  pogratulowała wszystkim uczniom i życzyła wspaniałych przygód w świecie książek oraz wręczyła pamiątkowe dyplomy i karty czytelnika.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze między innymi dlatego, że zaproszono na nie babcie i dziadków, aby im podziękować za trud i poświęcenie, za spędzany czas z wnukami, za niejedną przeczytaną wspólnie książkę z okazji minionego niedawno Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie kl. I a recytowali w podzięce wzruszające wierszyki, wszystkie dzieci głośno i radośnie śpiewały piosenki. Ten miły nastrój udzielił się babciom i dziadkom, którzy następnie zostali zaproszeni na poczęstunek. W towarzystwie rodziców, p. Dyrektor i wychowawczyń poczuli się swobodnie. Wspólnie śpiewali piosenki. Cieszyli się ze swojego święta i z tego, że są potrzebni swoim wnukom.

To była bardzo udana uroczystość, zarówno dla seniorów, jak i dla uczniów klas I. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości

Jolanta Lichosik